Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Barbora.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 5, článků celkem: 16543, komentáře < 7 dní: 313, komentářů celkem: 423281, adminů: 60, uživatelů: 5230  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 126 návštěvník(ů)
a 3 uživatel(ů) online:

rosmano
Willy
oko

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
115642046
přístupů od 17. 10. 2001

Aktivity a kampaně: Brněnská ekumenická bohoslužba proti extremismu - nic pro evangelikály?
Vloženo Úterý, 03. květen 2011 @ 18:25:09 CEST Vložil: Olda

Sebeobrana poslal Nepřihlášený

rněnská ekumenická bohoslužba proti extremismu přitáhla 300 účastníků

Devět duchovních z různých křesťanských církví dnes v centru Brna sloužilo ekumenickou bohoslužbu jako vyjádření nesouhlasu s akcí pravicových radikálů. Přišlo na ni asi 300 lidí. Uskutečnila se na Malinovského náměstí u Domu umění nedaleko shromáždění extremistů. Mezi knězi byli bývalí disidenti jezuita František Lízna a Jan Šimša z Českobratrské církve evangelické. Na setkání zaznívala vyjádření proti násilí ve všech podobách, proti xenofobii a potlačování práv menšin.

Mezi koncelebranty se zapojil i kněz z Brna-Zábrdovic Jiří Rous, který s Romy a romskou mládeží ve své farnosti pracuje. Bohoslužbu zorganizovala Světluše Košíčková z Československé církve husitské.

Shromáždění začalo zpěvy z Taizé. Následovaly modlitby a promluvy. Část účastníků si s sebou přinesla transparenty proti násilí. Na jednom z nich stálo například „1. máj lásky čas, zanechme násilí a nesnášenlivosti“.

Atmosféru setkání však poznamenal hluk z okolí. Protože kněží nemluvili do megafonu, nemohla jim část účastníků akce kvůli hlučícímu policejnímu vrtulníku vůbec rozumět.

Zdroj: www.christnet.cz

Ekumenické bohoslužbě proti extrémismu vyjádřila řada církevních představitelů

Ekumenické bohoslužebné shromáždění, které v Brně připravujete, je reakcí na plánovaný pochod extremistů. Extrémní myšlení nemůže jinak, než mezi lidmi rozlišovat a jedny brát jinak než druhé. Nalézá půdu a ohlas, kdykoli jiné myšlení, byť třeba většinové, zůstává neviditelné.

Ježíš Kristus vede člověka, aby prosazoval přesvědčení, že každá lidská bytost je hodná solidarity, zájmu a lásky. Toto kristovské myšlení bude v Brně přítomno těsně vedle hlučných projevů sociálního vylučování a kastování lidí díky tomu, že jste se rozhodli modlit se v celé šíři ekumenického společenství za pokoj a úctu jednoho k druhému. Považuji za dobré a působivé, že nebudete s nikým soutěžit v hlasitosti projevu, ale ukazovat moc tichého, avšak jasného, modlitebního postoje těšícího se z Boží vůle být pomocí a útočištěm každému člověku.

Každého, koho nárůst extremismu a zloba jeho zastánců v zemi děsí, prosím, aby se nenechal dohnat k úvahám o bezmoci nebo odplatě. Existují jiné cesty, jak proměnit myšlení i nitro druhých. Takovou cestou je modlitba. Jsem rád, že na její význam a roli upozorníte a to i ty, kdo půjdou kolem vás. Modlím se za vás všechny stejně jako i za ty, koho oslepila zvláštní a zlá idea nadřazenosti.

Ať Vás Pán Bůh chrání a dá vám poznat, že vaše úsilí je základem pro dobré ovoce prosté všeho extrémního.  (I když v ten den musím cestovat jinam, budu v duchu s Vámi.)

Mgr. Joel Ruml
synodní senior Českobratrské církve evangelické
a předseda Ekumenické rady církvíSrdečně zdravím všechny organizátory i účastníky Bohoslužby za překonání násilí neonacismu. Připojuji se k Vašim modlitbám a vyjadřuji svou duchovní podporu Vašemu úsilí i všem ostatním snahám a iniciativám směřujícím k pokojnému a důstojnému soužití všech lidí v našem městě a naší zemi.

Vyjadřuji také svou solidaritu s těmi, kdo se cítí ohroženi projevy rasismu, xenofobie, neonacismu a všemi formami politického extremismu. Pamatuji na Vás spolu se svými sestrami a brtary v modlitbě a přeji Vám, abychom mohli společně žít v bezpečí, pokoji, svobodně a beze strachu.

S přáním pokoje a požehnání

ThDr. Petr Šandera, brněnský biskup Církve československé husitské


Nacismus je zlo, které přineslo utrpení milionům lidí. Lidé, kteří mu propadli, byli celým světem odsouzeni.

Neonacismus musí být odsouzen o to důrazněji. Jestliže ti první mohli být pomýlení a nedomyslet důsledky svého jednostranného myšlení, ti, co je dnes napodobují, nemají žádné omluvy. Dobře vědí, čeho jsou lidé vyznávající jeden národ a jednu rasu schopni. Stačí málo a z dosud slušných a normálních lidí se stane nemyslící dav, který je všeho schopen. 

Je těžké uvěřit, že se po tolika varováních najdou lidé, kterým násilí, bezohlednost a pohrdání imponuje. Většinou si tím řeší jen své vlastní nezvládnuté problémy a mindráky.

Není však lehké se příznivcům těchto extrémních názorů bránit. Dovedou své názory formulovat tak obecně a neškodně, že jim lze těžko něco dokázat a vytknout. Tentokrát se chtějí sejít, aby protestovali proti volnému pracovnímu trhu v Evropské unii. Zneužívají našich obav z nezaměstnanosti a přemíry nepřizpůsobivých cizinců.  Když  pořádají podobné pochody a demonstrace, těší se většinou na to, že se přitom střetnou se svými odpůrci a třeba se jim podaří vyvolat i nějakou bitku. Jde jim o jediné. Zviditelnit se! Dostat se do novinových a televizních zpráv. Pozornost, kterou jim věnujeme, paradoxně jen zvyšuje jejich sebevědomí a dodává jim pocitu důležitosti.

Bojujme společně proti násilí, modleme se za smíření a vzájemnou úctu mezi národy a menšinami, připomínejme mladým i starým hrůzy nacismu a bolševismu, všímejme si těch, kteří jsou ponižováni, ale nenechme se vlákat do situace, o kterou dnešní provokatéři usilují.

Zatím jim jde hlavně o to, aby byl kolem jejich průvodu co největší shluk novinářů a televizních kamer. Nevadí jim, že je většina slušných lidí odsuzuje. Touží po laciné negativní publicitě, protože nic jiného neumí a neokážou. Obklopme je mlčením. Dejme jim najevo svůj nezájem. A přitom buďme bdělí, aby se jejich názory nešířily. Jsme odpovědní za to, aby veřejně zaznělo dostatek argumentů, proč jsou jejich názory a postoje zlé a nebezpečné. V čem ohrožují Evropu, naši zemi, křehkou demokracii a lidské životy.

Mgr. Jiří Gruber, senior Českobratrské církve evangelické, Brno


Vážená sestro Světlano, sestry a bratři,
vyjadřuji podporu vašemu ekumenickému shromáždění, ve kterém chcete svou účastí a modlitbou pokojným způsobem dát najevo svůj postoj vycházející z motivů biblické a křesťanské víry.

Je třeba vyslovit jednoznačné ne zjevným i skrytým prvkům nacistické a extremistické ideologie podněcující nesnášenlivost a nepřátelství mezi lidmi a manifestující hrubou moc a sílu. Toto rozpoznání a odmítnutí vychází z bolestných dějinných zkušeností a z našeho postoje víry z biblických a křesťanských zdrojů.  S biblickým pojetím člověka stvořeného k Božímu obrazu (Gn 1,26) a lidstva jako celku v jednotě svého původu (Sk 17,26) jsou neslučitelné myšlenky rasové rozdílnosti či nadřazenosti. Univerzálnost biblického a křesťanského poselství je dána Ježíšovým vztahem a přístupem k lidem, ve kterém se solidarizoval se slabými a potřebujícími pomoc (Mk 2,17).

Spravedlnost je velká hodnota, kterou společnost potřebuje ke zdravému, důstojnému a smysluplnému životu. Nelze však spravedlnost prosazovat bez soucitu se slabšími a bez přijímání druhého člověka v jeho vnější odlišnosti.

Počátek měsíce května je příležitostí v našich modlitbách děkovat Bohu za mnohé dary stvoření, za jeho dílo v přírodě, za dary lidské vzájemnosti a blízkosti zakoušené v porozumění a lásce. V květnových dnech také děkujeme za vítězství nad silami nelidské zvůle a ukončení bojů a hrůz druhé světové války. 

Naše křesťanská modlitba ve své univerzálnosti zahrnuje všechny lidi (1 Tm 2,1-2) a je trpělivým nástrojem proti zlu v nás a v druhých. Prosme za svou zemi, za lidskou vzájemnost a překonávání nepřátelství a nenávisti. Prosme za rozvíjení dobrých hodnot v každém jednotlivém člověku a ve společnosti.

Kéž vaše brněnské shromáždění modlitby a pokoje přispěje v naší společnosti k přemáhání zla dobrem (Ř 12,21).

Tomáš Butta
patriarcha Církve československé husitské


Zdroj: http://bohosluzba.blogspot.com

A nakonec zbývá otázka: a co baptisté a další evangelikálové?

Odkaz Martina Luthera Kinga jim už (ještě?) asi nic neříká...


"Brněnská ekumenická bohoslužba proti extremismu - nic pro evangelikály?" | Přihlásit/Vytvořit účet | 2 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Brněnská ekumenická bohoslužba proti extremismu - nic pro evangelikály? (Skóre: 1)
Vložil: poutnick v Středa, 04. květen 2011 @ 10:48:32 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Bože Ty jsi dobrý, přijmi dík a chválu. Plnou podporu těm proti kterým zasáhla policie vyjádřil už dřív i pan páter Halík.
Zároveň ale musím říct že bych ponechal evangelikálům a baptistům na jejich svobodné vůli jestli a jak se chtějí v "boji" proti nacismu, rasismu a násilí angažovat, sami nebo s ostatními. Tohle mi nepřipadá jako zrovna ten nejvhodnější způsob jak s nimi komunikovat.Re: Brněnská ekumenická bohoslužba proti extremismu - nic pro evangelikály? (Skóre: 1)
Vložil: joker v Pátek, 06. květen 2011 @ 13:06:04 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Mě by zajímalo, co tito aktivisté sami dělají pro vyřešení romského problému. Vystavovat se před kamerami, politicky se angažovat a demonstrovat je jedna věc, ale dělat něco aktivně je věc druhá.
Stránka vygenerována za: 0.16 sekundy