Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Vítězslav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 18, článků celkem: 16722, komentáře < 7 dní: 619, komentářů celkem: 435419, adminů: 60, uživatelů: 5259  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 160 návštěvník(ů)
a 4 uživatel(ů) online:

Ekrazit
Willy
Tolstoj
Nemohouci1

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
119476626
přístupů od 17. 10. 2001

Aktivity a kampaně: Svoboda, demokracie a křesťan
Vloženo Pondělí, 21. listopad 2016 @ 20:30:07 CET Vložil: Tomas

Společnost poslal unshaken

Ježíš řekl Židům, kteří mu uvěřili: „Zůstanete-li v mém slovu, jste opravdu mými učedníky. Poznáte pravdu a pravda vás učiní svobodnými.“ Odpověděli mu: „Jsme potomci Abrahamovi a nikdy jsme nikomu neotročili. Jak můžeš říkat: stanete se svobodnými?“ Ježíš jim odpověděl: „Amen, amen, pravím vám, že každý, kdo hřeší, je otrokem hříchu. (Jan 8:31 – 33)

Již z této krátké novozákonní citace je zřejmé, že Ježíš z Nazareta zbořil dosavadní židovské myšlení, podle kterého se za svobodného považoval ten, kdo nebyl otrokem ve vlastnictví svého pána. Ale skutečným otrokem se stává ten, kdo je otrokem duchovním, tedy slouží hříchu, třeba svým vášním, nějaké ideologii, ale třeba též falešným představám o svobodě. Otrokem je ten – obecněji řečeno – kdo se vyskytuje mimo víru v Boha, neboť

Cokoliv není z víry, hřích jest. (Římanům 14:23b) 
Dnešní obsah „svobody“ je diametrálně něco jiného než svoboda od hříchu

Slovo „svoboda“ v Bibli tedy znamená něco úplně jiného, než je dnes prezentováno. Dnes se tím myslí občanské svobody, které se definují jako práva. Třeba svobodný je podle dnešního názoru ten, kdo může odjet za hranice do jiné země nebo se volně vyjádřit k politické situaci, aniž by byl za to nějak stíhán nebo jinak perzekvován. Je to prostě jeho právo. Podle dnešních rozsáhlých definicí svobod lze volně a beztrestně i urážet a lhát do míry, kdy se dotčená osoba sama proti tomu neozve a nedožaduje svých práv nebýt lživě pomluvena nebo urážlivě pohaněna. Dokonce se nectí ani jednoduché pravidlo „svoboda jednotlivce končí tam, kde začíná svoboda druhého jednotlivce“.

Takto pojaté občanské svobody mají málo společného se svobodou od hříchu, jak ji předkládal Ježíš. Dokonce takové rozšířené svobody znamenají povolení ke hříchu, neboť třeba lež a urážky dozajista hříchem jsou.

Svoboda v Ježíšově době

Niterná podstata svobody byla v Ježíšově době již dokonale známá od řeckých filozofů. Například L.A. Seneca, sám původně římský otrok, ve svých „Listech Luciliovi“ o ní píše. Za svobodného označil například otroka, který si raději vrazil záchodovou štětku do krku, než by vykonal ponižující rozkaz. Tato svoboda stoiků byla tedy také úplně niterná – svobodný může být i otrok v okovech nebo vězeň v žaláři. Nesvobodný je ten, kdo si nechá spoutat svou duši a činí něco, co je v rozporu s jeho svědomím. Stoická svoboda byla tudíž mnohem mnohotvárnější, než svoboda od hříchu. Neboť svobodu stoika určovalo názorové vědomí pocházející od lidí, kdežto svoboda věřícího člověka pochází od Boha. A boží řád je určen a vymezen Boží spravedlností.

Když se vrátíme k tomu, co evangelista Jan vložil do úst Ježíšovi, tak nás musí zarazit odpověď Židů. Řekli, že nikdy neotročili, neboť jsou dětmi Abrahámovými. Když si však přečteme Exodus, tak zjistíme, že farao z nich udělal otroky, kteří dokonce nesměli nechat na živu své potomky. A vidíme a čteme, že přesto zůstali vždy svobodnými.

Jenom hlupák či omezenec, jehož myšlení je určováno politickými ideologiemi a jinými typy brainwashingu (vymývaní mozků) může říci, že svoboda věřícího člověka závisí na politickém systému nebo aktuální společenské situaci. Když věřící člověk, dokonce křesťan, řekne, že byl za komunistické vlády nesvobodný, tak nikdy křesťanství nepochopil a tehdy byl a doposud zůstal skutečným otrokem. Když ještě k tomu řekne, že proto komunisty nesnáší nebo dokonce nenávidí, tak již vůbec nepochopil, o co v Ježíši Kristu jde. A ani nepochopil, co mu chtěl říci třeba Solženicin nebo řada dalších lidí, kteří si svou svobodu svědomí uchovali i přes rány bičem a tíži okovů. Anebo těch, kteří se kdysi nechali vláčet arénami, aby je nakonec sežrali lvi.

Jako příklad k vyučování doporučuji vyprávění Ludmily Hallerové, která si od komunistů vytrpěla své a přitom řekla: „Já jsem je milovala, neboť jsem jim mohla zvěstovat Ježíše.“

Demokracie

Demokracie je vláda lidu. Ve starém Řecku – kolébce demokracie - byla sice jen pro svobodné (nikoliv pro otroky) a muže. Dnes má různé formy, jak se vláda lidu uplatňuje. Podle novodobých filozofů je sice v krizi, nicméně všichni profánní politikové se shodují, že nic lepšího neexistuje.

To samé však nemůže říci křesťan. Neboť ten touží po vládě Ježíšově, očekává toužebně Jeho příchod. Těší se na Jeho království. Nebude to monarchie v lidském pojetí, ale vláda Boží. Pro Boží vládu se používá slovo teokracie.


Toto byla jen stručná reakce na některé výpady, které se objevily na GS. Sdělení není vyčerpávající, není zde uvedeno, co je to být otrokem Ježíše Krista, co znamená vzdát se veškerých svobod pro víru, nebo co znamená sloužit Bohu. Jsou to paradoxy, ale jen zdánlivě. Neboť nejvyšší svobodou je oběť.


"Svoboda, demokracie a křesťan" | Přihlásit/Vytvořit účet | 73 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Svoboda, demokracie a křesťan (Skóre: 1)
Vložil: Myslivec v Pondělí, 21. listopad 2016 @ 21:30:08 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Výborný článek!Re: Svoboda, demokracie a křesťan (Skóre: 1)
Vložil: Myslivec v Pondělí, 21. listopad 2016 @ 21:37:33 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Poznání pravdy nás osvobozuje, hřích nás zotročuje. Hřích nás od Boha odděluje, a velmi ztěžuje poznání pravdy, která by nás odc otroctví hříchu osvobodila. Proto neustále potřebujeme milost a odpuštění Krista.

Re: Svoboda, demokracie a křesťan (Skóre: 1)
Vložil: rosmano v Pondělí, 21. listopad 2016 @ 21:53:11 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Aha, tak už lépe rozumím tvým sympatiím ke komunistickým pořádkům,  k nedemokratickým režimům (Rusko apod),  k pobytu v žaláři. 

Akorát pořád nerozumím nenávisti ke svobodnému světu, k demokracii.  Pro tebe to jsou nějaká sprostá slova? 
Je to pro tebe prostředí,  které vylučuje svobodu od hříchu, svobodu v Kristu? 
Tak to se nedivím,  že jsi z občanské svobody nešťastný a asi bys ji nejraději zrušil. 

Re: Svoboda, demokracie a křesťan (Skóre: 1)
Vložil: timg v Pondělí, 21. listopad 2016 @ 22:37:58 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
 Padl, padl Babylón v jedinou hodinu dne 11.9.2001 , dým z jejího požáru i prach na hlavách všichni viděli... (Zj 18)

Už postavili i k její poctě další  a nazvali Věží svobody ( lidské svévole) Běda jak se jejímu obrazu nepokloníš! ... Pošlou na tebe Halíka  , nebo rosmanna a jim podobné... a  budou ti kázat a (všechny ty šelmou zpracované mozky) usvědčovat z fundamentalistického fanatismu , kryptokomunismu a špinavou spodinou ...:-)

                                  https://cs.wikipedia.org/wiki/One_World_Trade_Center

Věž "svobody" (Světové obchodní centrum) byla otevřena roku 2014 a v přesně v tu dobu se začaly dít veliké věci na poli světového byznysu /skrze smlouvy všeho druhu/  i celosvětové ekumenické politiky ve prospěch NWO. Re: Svoboda, demokracie a křesťan (Skóre: 1)
Vložil: Cizinec (info@cizinec.com) v Úterý, 22. listopad 2016 @ 05:26:39 CET
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.cizinec.com/
Dokonce takové rozšířené svobody znamenají povolení ke hříchu, neboť třeba lež a urážky dozajista hříchem jsou.
...
Jenom hlupák či omezenec, jehož myšlení je určováno politickými ideologiemi a jinými typy brainwashingu (vymývaní mozků) může říci, že svoboda věřícího člověka závisí na politickém systému nebo aktuální společenské situaci. 


  Ahoj Unshakene.

  Hezký článek, který ukazuje na způsob vašeho stylu uvažování způsob vašeho využití "svobody". Ten, kdo s vámi nesouhlasí, je "hlupák", "omezenec" a "má vymytý mozek". Váš způsob uvažování jsi hezky v jednom článku spojil. 

  Svoboda člověka je vnitřní (svoboda svědomí, svoboda od hříchu) a vnější (svoboda vyznávat, pracovat, cestovat...). Kdybych použil tvou mluvu, tak "jen demagog, kterému nejde o pravdu a o diskuzi, může tyto dva pojmy spojovat do jednoho a zaměňovat" (snad jsem tím demagoga neurazil).


  Ježíš dává vnitřní svobodu od vnějšího otroctví, je jedno, jaký systém je okolo. Až potud je tvůj článek dobrý. Ježíšova svoboda je ale od hříchu, ne ke hříchu. Jejím základním ukazatelem je to, že její nositelé přejí svobodu všem okolo, protože svoboda je pro ně jedna z nejvyšších hodnot. Proto také v místech, ve kterých se rozšířilo ve větší míře křesťanství, vzniká svobodný prostor pro všechny lidi. 

  Což totalitáři nesnáší.

  Vnější svoboda je často nulová hodnota pro lidi, kteří nepoznali a nemají tu vnitřní svobodu, proto se také do vnější svobody navážejí, obvykle rádi spolupracují s totalitáři různého druhu nebo je alespoň adorují, různě svobodu zpochybňují, zpochybňují její nositele, či lidi, kteří ve svobodě chtějí žít. Zkrátka jim svoboda vadí. 

  Tam, kde lidé přijali vnitřní svobodu, tam se vždy znovu a znovu objevil požadavek na svobodu vnější. Ne kvůli sobě a kvůli svému sobectví, ale kvůli všem lidem: Křesťané, kteří nesli druhým svobodu, byli klidně schopni položit svůj život za to, aby druzí mohli ve svobodě žít. Ve vnitřní i vnější svobodě. i ti komunisté, kteří na tom byli často se svobodou nejhůře. Mnoho lidí, kteří měli tu vnitřní svobodu, pokládali a dokonce položili svůj život za to, abychom my mohli mít tu vnější. Svobodu pro všechny měli za přednější hodnotu, než sama sebe a své sobectví.

  Podle toho se také od vás a od prázdných filosofických řečí poměrně snadno poznají. Už jen to, že se odvoláváš na Složenicina či Hellerovou je zajímavý protimluv.

  Toník
Re: Svoboda, demokracie a křesťan (Skóre: 1)
Vložil: Mvslivec v Pondělí, 05. prosinec 2016 @ 14:31:40 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Srdce Mariino... oroduj za nás.
Srdce Mariino, první po samém srdci Božím...
Srdce Mariino, sjednocené s Nejsvětějším Srdcem Kristovým...
Srdce Mariino, nádobo Ducha svatého...
Srdce Mariino, svatostánku Trojice...
Srdce Mariino, domove Slova...
Srdce Mariino, neposkvrněné stvoření...
Srdce Mariino, zalité milostí...
Srdce Mariino, požehnané mezi srdci...
Srdce Mariino, Trůne slávy...
Srdce Mariino, Propasti pokory...
Srdce Mariino, Oběti lásky...
Srdce Mariino, spolutrpící muka kříže...
Srdce Mariino, útěcho sklíčených...
Srdce Mariino, útočiště hříšných...
Srdce Mariino, naděje umírajících...
Srdce Mariino, Trůne milosrdenství...Re: Svoboda, demokracie a křesťan (Skóre: 1)
Vložil: Mvslivec v Pondělí, 05. prosinec 2016 @ 14:31:54 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Srdce Mariino... oroduj za nás.
Srdce Mariino, první po samém srdci Božím...
Srdce Mariino, sjednocené s Nejsvětějším Srdcem Kristovým...
Srdce Mariino, nádobo Ducha svatého...
Srdce Mariino, svatostánku Trojice...
Srdce Mariino, domove Slova...
Srdce Mariino, neposkvrněné stvoření...
Srdce Mariino, zalité milostí...
Srdce Mariino, požehnané mezi srdci...
Srdce Mariino, Trůne slávy...
Srdce Mariino, Propasti pokory...
Srdce Mariino, Oběti lásky...
Srdce Mariino, spolutrpící muka kříže...
Srdce Mariino, útěcho sklíčených...
Srdce Mariino, útočiště hříšných...
Srdce Mariino, naděje umírajících...
Srdce Mariino, Trůne milosrdenství...Re: Svoboda, demokracie a křesťan (Skóre: 1)
Vložil: Dzehenuti v Pondělí, 28. listopad 2016 @ 10:01:57 CET
(O uživateli | Poslat zprávu | Blog)
Svobodný je ten, který ví, že je duch v nádobě. Ten, který ví, že jsme všichni jedna duchovní rodina... z toho taky vyplývají dvě největší přikázání.Re: Svoboda, demokracie a křesťan (Skóre: 1)
Vložil: unshaken (unshaken@outlook.cz) v Čtvrtek, 24. listopad 2016 @ 16:18:09 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Na doplnění přidávám pohled z jiné strany, tedy i z druhé strany železné opony, v podání bratra Andrewa, zakladatele organizace Open Door. Audio lze nalézt na TWR v archivu pořadu "Víra nespoutaná". První díl je v souboru VN_2016_10_21_0915, druhý díl v VN_2016_10_21_0915, tedy ze dnů 21. a 28.10.2016.

Některé myšlenky:

"Pronásledování naši víru utužuje"
"Většina novozákonních listů byla napsána ve vězení"
"Komunismus bude zničen ještě větším zlem, než je komunismus sám"
"Žádostí pronásledovaných se netýkaly materiální pomoci, ale modliteb: Modlete se za nás, ale ne proto, aby pronásledování ustalo, ale aby byla naplněna Boží vůle".

Děkuji všem za zájem, který snad vedl - jako u mne - k poznání, že ke skutečné svobodě máme ještě daleko.
Re: Svoboda, demokracie a křesťan (Skóre: 1)
Vložil: Sup v Středa, 23. listopad 2016 @ 10:50:51 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
"slouží...nějaké ideologii"

Ano, křesťanství je zrovna jedna taková fašistická ideologie.Re: Svoboda, demokracie a křesťan (Skóre: 1)
Vložil: martin1975 v Čtvrtek, 24. listopad 2016 @ 08:30:07 CET
(O uživateli | Poslat zprávu | Blog)
No jasné novoideológia potierajúca Bohom dané práva a slobody.
Svetsko - civilné zriadenie nemá nič spoločné z tvojou teóriou - náboženského  štátu typu Irán.
Aby si bol v obraze od vtedy čo si seba uvedomuješ čiže cca 6-7 rokov - je každá ludská bytosť páchateľom hriechu.
A teraz čo ? Ideme ruky odtínať v zmysle Tóry?  či ako? Vylupovať si oči podľa rád rabiho Ježiša z Nazereta? 
trocha nebuď naivný že 4 jazdci apokalypsy urobia tu "poriadok" jeden jazdec tu bol :-) 12 rokov a davy šaleli a niektorí horeli.  Stránka vygenerována za: 0.46 sekundy