Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 2, článků celkem: 16651, komentáře < 7 dní: 225, komentářů celkem: 429541, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 436 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116462648
přístupů od 17. 10. 2001

Život víry: Tajemství stvoření a jak ho chápat?
Vloženo Pátek, 08. říjen 2021 @ 10:59:18 CEST Vložil: Tomas

Zamyšlení poslal Frantisek100

Vzpomínám na určitou rozepři mezi mnou a starším kazatelem. Probírali jsme ve společenství stvoření světa. Pan kazatel se rozčiloval nad tím, co se prý ve škole učí děti. Oponoval jsem: 

 "A co byste chtěl, aby se učili? Přece není možné v dnešní době vědeckého poznáni dětem tlouct do hlavy takové příběhy jako zaručenou pravdu."  

To jsem si dal. Všichni proti mně, že jsem špatný křesťan, když zpochybňuji Bibli. Pokud nevěřím Bibli, pak nejsem křesťan. Ale copak já Bibli nevěřím? Zpráva o stvoření byla napsána před několika tisíci léty v době, kdy nebylo vědecké poznání  a lidé nic nevěděli o kulatosti Země a nekonečném vesmíru. Věřili, že země je placka a že slunce se nějak pohybuje na obloze. Nevěděli nic o blesku, neznali elektrickou energii atd. Bylo by možné nějak lidem vysvětlit stvoření Země a života?  Takže podání o stvoření bylo provedeno tímto pohádkovým způsobem. Ale tahle " pohádka" je jiná než lidsky vymyšlené pohádky. Je v ní tolik logiky, jejímž zdrojem nemohl být člověk. Stvoření nevzniká kouzelným proutkem, ale je to proces v určitých časových intervalech, které mají svoji logiku. 

2Země byla pustá a prázdná a nad propastnou tůní byla tma. Ale nad vodami vznášel se duch Boží. ·  3I řekl Bůh: „Buď světlo!“ A bylo světlo. ·  Viděl, že světlo je dobré, a oddělil světlo od tmy. ·  
5Světlo nazval Bůh dnem a tmu nazval nocí. Byl večer a bylo jitro, den první.  

 Dovedu si představit mrtvé vesmírné těleso, které má v úmyslu Bůh přetvořit. To je možná ten duch Boží. A vedle něho vzniká i Slunce, což je zdroj energie pro život, který bude stvořen. A kam na hmotu dopadnou světelné sluneční paprsky, je světlo a tím je toto těleso odděleno od tmy vesmíru. To je moje představa dnes. Dalo se toto či něco podobného vysvětlit lidem před několika tisíci léty? 
   Druhý den   ·  

6I řekl Bůh: „Buď klenba uprostřed vod a odděluj vody od vod!“ ·  
7Učinil klenbu a oddělil vody pod klenbou od vod nad klenbou. A stalo se tak. ·  
8Klenbu nazval Bůh nebem. Byl večer a bylo jitro, den druhý.   

 Co může být klenbou? Asi atmosféra a v ní voda jako pára, tedy hustá oblaka. Voda předpoklad života. Bez vody nemůže existovat život.   ·  

9I řekl Bůh: „Nahromaďte se vody pod nebem na jedno místo a ukaž se souš!“ A stalo se tak. ·  10Souš nazval Bůh zemí a nahromaděné vody nazval moři. Viděl, že to je dobré. ·  
11Bůh také řekl: „Zazelenej se země zelení: bylinami, které se rozmnožují semeny, a ovocným stromovím rozmanitého druhu, které na zemi ponese plody se semeny!“ A stalo se tak. ·  
12Země vydala zeleň: rozmanité druhy bylin, které se rozmnožují semeny, a rozmanité druhy stromoví, které nese plody se semeny. Bůh viděl, že to je dobré.  

 A zase to vidím tak, že páry kondenzují a vznikají oceány  a souše. Ale překvapuje mne, že první stopy života vznikají na souši, a ne ve vodě. Rostliny mají vliv na složení atmosféry, aby byl v ní kyslík a rostlinná hmota pak potravou živočichů. Potravinový řetězec začíná tedy zde. Jak to Bůh stvořil nevíme. Zázrak  fotosyntézy dosud nikdo nepřipravil v laboratoři. To umí jen listy rostlin a mnoho dalšího umí.     ·  

14I řekl Bůh: „Buďte světla na nebeské klenbě, aby oddělovala den od noci! Budou na znamení časů, dnů a let. ·  
15Ta světla ať jsou na nebeské klenbě, aby svítila nad zemí.“ A stalo se tak. ·  
16Učinil tedy Bůh dvě veliká světla: větší světlo, aby vládlo ve dne, a menší světlo, aby vládlo v noci; učinil i hvězdy. ·  
17Bůh je umístil na nebeskou klenbu, aby svítila nad zemí, ·  
18aby vládla ve dne a v noci a oddělovala světlo od tmy. Viděl, že to je dobré. ·  
19Byl večer a bylo jitro, den čtvrtý.   To, neznamená, že Bůh teprve nyní stvořil Slunce a hvězdy, ale změnila se obloha, přes kterou už bylo lze Slunce a v noci hvězdy a Měsíc  spatřit. Důležité pro život živočichů i rostlin.   ·  
20I řekl Bůh: „Hemžete se vody živočišnou havětí a létavci létejte nad zemí pod nebeskou klenbou!“ ·  21I stvořil Bůh veliké netvory a rozmanité druhy všelijakých hbitých živočichů, jimiž se zahemžily vody, stvořil i rozmanité druhy všelijakých okřídlených létavců. Viděl, že to je dobré. ·  
22A Bůh jim požehnal: „Ploďte a množte se a naplňte vody v mořích. Létavci nechť se rozmnoží na zemi.“ ·  
23Byl večer a bylo jitro, den pátý.   

 Zase je logické, že první živočichové  vznikají ve vodě ve vodě a z vody do vzduchu.  
  • 24I řekl Bůh: „Vydej země rozmanité druhy živočichů, dobytek, plazy a rozmanité druhy zemské zvěře!“ A stalo se tak.
  • 25Bůh učinil rozmanité druhy zemské zvěře i rozmanité druhy dobytka a rozmanité druhy všelijakých zeměplazů. Viděl, že to je dobré.
  • 26I řekl Bůh: „Učiňme člověka, aby byl naším obrazem podle naší podoby. Ať lidé panují nad mořskými rybami a nad nebeským ptactvem, nad zvířaty a nad celou zemí i nad každým plazem plazícím se po zemi.“
  • 27Bůh stvořil člověka, aby byl jeho obrazem, stvořil ho, aby byl obrazem Božím, jako muže a ženu je stvořil.
  • 28A Bůh jim požehnal a řekl jim: „Ploďte a množte se a naplňte zemi. Podmaňte ji a panujte nad mořskými rybami, nad nebeským ptactvem, nade vším živým, co se na zemi hýbe.“
  • 29Bůh také řekl: „Hle, dal jsem vám na celé zemi každou bylinu nesoucí semena i každý strom, na němž rostou plody se semeny. To budete mít za pokrm.
  • 30Veškeré zemské zvěři i všemu nebeskému ptactvu a všemu, co se plazí po zemi, v čem je živá duše, dal jsem za pokrm veškerou zelenou bylinu.“ A stalo se tak.
  • 31Bůh viděl, že všechno, co učinil, je velmi dobré. Byl večer a bylo jitro, den šestý
Poslední Boží pracovní den  vzniká plně suchozemský život a je velmi rozmanitý . A právě tehdy mezi těmito suchozemskými živočichy vzniká člověk. A nikoliv náhodou. Má to být bytost, která má na Zemí a vším živým panovat a která má být obrazem Boha, nikoliv však  Bohem.  
Bytost, která žije také v páru, je tedy pohlavní stejně jako ostatní živočichové, nebude se živit masem, ale rostlinou potravou.. Tím první obraz končí. Je tohle jen pohádka? Jak to, že v ní je zakódována určitá logická posloupnost, na kterou by tehdy člověk těžko sám přišel. 
A jak to, že vše vzniká prací Boha v určitých časových intervalech . Výraz den zde nemusí znamenat čas 24 hodin, jak známe. V dané době vzniku této zprávy nebylo možné čas vyjádřit jinak. Pokud budeme bazírovat na tom, že každý výraz tak , jak je napsaný,  je pravda, tak vyvoláme u lidí posměch a u dětí zmatek. 
Pravda to v určitém smyslu je, ale dnes se musí sdělit jinak a vysvětlit. Jak vznikl pak potravinový řetězec, šelmy,  dravci atd, popsáno už není. J

Já si té biblické zprávy hluboce vážím a uvědomuji se, že je v ní zakódováno tajemství stvoření, které tehdy asi neobjevil člověk., ale by to cizí zásah. Můžeme spekulovat o mimozemšťanech, ale proč nepřiznat, že to byl sám Stvořitel? Připadá mi logičtější než evoluce, protože představa náhody mne nedává smysl. Za vším tím stvořením stojí moudrá, mocná  bytost, kterou někteří lidé jsou schopni na rozdíl od zvířat  vnímat.      

"Tajemství stvoření a jak ho chápat?" | Přihlásit/Vytvořit účet | 36 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Tajemství stvoření a jak ho chápat? (Skóre: 1)
Vložil: Neprihlaseny v Pátek, 08. říjen 2021 @ 13:30:30 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
To jsi použil postup podle Genesis 1. Ale přečti si Genesis 2 a tam to je naopak. Respektive jinak. První Adam, pak vegetace, pak zvířata, nakonec Eva. Jasně, že to jsou pohádky. Navíc různé pohádky. Pohádky v genesis 2 se vylučují s pohádkami genesis 1. 

Věda má taky pohádky. Nevíme, co je pravda. Nikdo z nás nebyl ani u velkého třesku ani u vzniku života. 

Nevíme, kde všude je život. Třeba je i na Europě, co krouží kolem Jupiteru. Na Europě je více vody než za Zemi. 

Třeba život vzniká všude tam, kde má podmínky. Život může být jako infekce. To nemusí být nic tak zázračného. Sněhová vločka taky vzniká všude tam, kde má podmínky a každá je unikátní a nádherná a vypadá, jako by ji někdo udělal a přitom neudělal. 


Hele, jestli víme něco jistojistě, tak leda to, že existuje desková tektonika a že existují posuny zemských desek. To je tutovka. To se dá změřit. Víme jistě, že se Nový Zéland a Austrálie oddělily od ostatních kontinentů nejdříve. Proto je tam třebas tak odlišná příroda, např. vačnatci, kteří nejsou nikde jinde na planetě. My víme i rychlost pohybu Austrálie. To se dá změřit na centimetry za rok. A z toho se dá vypočítat pozpátku, kdy to bylo u sebe a kdy se to oddělilo. Stejně tak víme, že Indická deska tlačí na asijskou (čínskou) desku. Tím jak tlačí, tak Himaláje se zvyšují. To je měřitelné a přesně na centimetry za rok, o kolik se zvýší Mont Everest. Takže už jen z toho víme, že Bible kecá. Taky víme, že žádná celosvětová potopa nebyla, akorát mohla být nějaká velká lokální, pro někoho budila dojem celosvětové. Klokani v Austrálii tam nejsou kvůli tomu, že by je tam dovezl na své loďce strejda Noe, ale protože Australská deska se oddělila, odplula jako první. Proto se to tam vyvíjelo v odloučení, v extra prostředí dlouho, proto jsou tam roztodivní živočichové a rostliny, které nikde jinde nejsou. Tzv. endemické druhy. Evoluce to pěkně vysvětluje. Bible to neumí vysvětlit vůbec. 

Franto, ty už dožiješ jako pobožný a je to tak v pořádku. Já už dožiju jako nepobožný, nebo spíše neutrální a je to tak taky v pořádku. Možná tu byl počáteční iniciátor, možná tu dokonce nějak zasahoval i průběžně. Já nic nevím. Neví to nikdo. Jenom ty dílčí věci, třebas ty pštrosy a klokany v Austrálii ti fakt nevysvětlí bible, ale spíše věda. Proto radši čtu vědu než bibli. A děckám ve škole číst bibli jo. Klidně v hodině literatury nebo dějepisu. Bible je literární a historická památka. Ale bible v hodině biologie - to je na vyhazov učitele. 



Re: Tajemství stvoření a jak ho chápat? (Skóre: 1)
Vložil: Neprihlaseny v Pátek, 08. říjen 2021 @ 15:31:52 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
 František píše: "Můžeme spekulovat o mimozemšťanech, ale proč nepřiznat, že to byl sám Stvořitel? Připadá mi logičtější než evoluce, protože představa náhody mne nedává smysl."


Nemůžeme přiznat Stvořitele, protože pro Stvořitele nemáme žádný důkaz. Souhlasím s tím, že nemáme ani důkaz opačný, tedy že by tu byla pouze evoluce a nic než evoluce. Mohlo to být to i to nebo i kombinace obojího. A to další, co píšeš, že tobě připadá logičtější bůh než evoluce, páč evoluce je pro tebe jen náhoda. Hele, Františku, to se vymezuješ proti karikatuře evoluce. To je rozšířený omyl, že evoluce = náhoda. Nevím, kdo s tím přišel. Evoluce není žádná náhoda, ale je to biologický zákon. Tak jako gravitace je fyzikální zákon. Evoluce je stejně nezpochybnitelný fakt jako je nezpochybnitelný fakt třebas stárnutí organismu. Biologické druhy jsou proměnlivé a podléhají evoluci. Je jedno, zda tomu věříš nebo nevěříš. Mladý člověk taky nevěří ve stárnutí a neumí si představit své stáří. Ale ten proces je nezvratný. Stejně tak je nezvratná evoluce. Skutečná evoluce, ne karikatura evoluce, kterou vyznávají pobožní lidi. Ta karikatura o tzv. náhodě a ještě náhodě, která vždycky směřuje k člověku je pohádka. Je to úplně jinak. Skutečná evoluce není nic jiného než nezbytná zákonitost přírody, kdy se během času zformují všechny možné organismy, které obsadí všechny dostupné lokality a vytvoří se ekosystémy a potravní řetězec. Stejně tak existují fyzikální zákonitosti, kdy se z protoplanetárního prachu postupně vytvoří jednotlivé planety, které obíhají kolem těžiště soustavy. Děje se tak všude ve vesmíru. Klidně to můžeme nazvat evoluce planet. Existuje tu evoluce hvězd, evoluce planet. Evoluce jako vývoj, změna, progrese. Ta je spontánní. Nevidíme, že by byla někým řízena. Samozřejmě můžeš vyznávat, že se v tom zobrazuje všudepřítomný otisk boha a další esoterické a pantheistické proklamace, viz Luterán. 

Evoluce není žádná náhoda! Evoluce je zákonitost! A nevede vždy k člověku. Je nesmysl ptát se, proč se nějaký organismus nevyvinul v člověka. Evoluce je samotná příroda. To znamená, že organismy jsou s konkurenční soutěži o obsazení nějakého teritoria. Přizpůsobují se danému místu. Vyvíjejí se různé formy. Pod tlakem adaptace. Adaptační tlaky jsou tu vždycky. To není žádná náhoda. Pod nějakým kmenem v lese roste houba, ta houba je třeba menší, páč nemá místo. Vždycky se něčemu adaptuje. Ty procesy jsou komplexní. Jsou tu prvky geneticky výhodného výběru, prvky zápisu a otisku prostředí do organismu, je tu vliv epigenetiky. 

My nevíme, jak vznikl život na počátku, ale jakmile jednou život vznikne, tak se rozběhne do evoluce a maximálně možné diverzity. To není žádná náhoda, ale biologická zákonitost. 

Už to chápeš? :-)



Re: Tajemství stvoření a jak ho chápat? (Skóre: 1)
Vložil: Neprihlaseny v Pátek, 08. říjen 2021 @ 18:06:24 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Je tohle jen pohádka? Jak to, že v ní je zakódována určitá logická posloupnost, na kterou by tehdy člověk těžko sám přišel. 

Ale přišel by každý příčetný. Už jen z toho, jak funguje potravní řetězec. Je jasné, co musí být napřed a co potom. Barák se taky staví od základů po střechu, ne naopak. Jenže první tu byly bakterie a o těch v bibli není ani slovo. Asi bůh neznal bakterie. :-) Franto, ty jsi nenapravitelný naiva. V bibli není nic, na co by lidi nepřišli sami ze sebe. :-)



Re: Tajemství stvoření a jak ho chápat? (Skóre: 1)
Vložil: oko v Sobota, 09. říjen 2021 @ 07:40:17 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Františku,
zásadní chybou ve tvém článku je to, že se ptáš špatnou otázkou.

Bible je kniha především náboženská, nabízející odpovědi na otázku: "PROČ" (jsou všechny věci právě tak, jak jsou a ne jinak).

Tedy odpovídá na to, proč jsme na světě, proč život vznikl, prč se věci dějí právě tak a ne jinak.....



Bible není kniha vědecká, která by dávala odpovědi na otázku: "JAK" (se přesně věci udály, jakým postupem třeba vznikl první život na Zemi).

Věda a víra jsou jako dvě rovnoběžky (jako dvě koleje od vozu), které sice vycházejí ze stejné pravdy, ale nikde se nekříží, nemají žádný společný bod.

Bible tedy není učebnicí ani dějepisu, ani zeměpisu, ani přírodopisu, či čehokoli jiného, co přísluší vědě.

Což nevylučuje, že v Bibli mohou být pravdivé informace jak dějepisné, tak zeměpisné či jiné. Ovšem prioritně jsou tam pořád jen jako základ, na kterém se popisují události očima víry. Tedy nikoli jak, ale hlavně proč.



Re: Tajemství stvoření a jak ho chápat? (Skóre: 1)
Vložil: JirkaB v Sobota, 09. říjen 2021 @ 09:50:52 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
cituji:
Vzpomínám na určitou rozepři mezi mnou a starším kazatelem. Probírali jsme ve společenství stvoření světa. Pan kazatel se rozčiloval nad tím, co se prý ve škole učí děti. Oponoval jsem: 
 "A co byste chtěl, aby se učili? Přece není možné v dnešní době vědeckého poznáni dětem tlouct do hlavy takové příběhy jako zaručenou pravdu."  

Ten kazatel měl pravdu a neměl, a stejně máš a nemáš pravdu ty Františku.
Jen v krátkém období naše školství učilo objektivně, ale už je to zase pryč. Už se zase učí jako jediná možná pravda Darwinismus. 
A přitom Darwinismus je také pouhou pohádkou. 
Je zlé tlouci dětem do hlavy Darwinismus jako jedinou zaručenou pravdu. A pokud nějakou teorii nazvu vědeckou, tak se tím vědeckou nestane. To bylo a je zlé.
Nyní se třeba dětem do hlav mlátí pohádky o zlém džinovi CO2, pohádky o bohyni Gaia...

Je zlé mlátit dětem, ale i dospělým do hlav svoje názory a vydávat je za slovo Boží, nebo slovo vědy.... 










Re: Tajemství stvoření a jak ho chápat? (Skóre: 1)
Vložil: martino v Sobota, 09. říjen 2021 @ 14:36:30 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Všechna pravda je v Bibli. Bible jsou obrazy, které člověku vzdělanému i primitivnímu přibližují skutečnost, že původcem všeho stvoření je Bůh. Snaha po odhalení jak to Bůh uskutečnil je k ničemu. Současná věda nám však přibližuje skutečnost, že ani život na zemi ani původ stvoření člověka nejsou žádnou "náhodou" protože vědci na náhody nevěří. Pokud byl člověk stvořen k obrazu Božímu jak konstatuje Bible, tak zde musí být i duše, která je odrazem Boží lásky. Něco o čem nevěřící říkají blbosti a naopak věřící realita. Věda nám doložila existenci lidské duše, která s tělem neumírá. Dva  vědci autoři kvantové teorie přišli s objevem mozkových buněk. Součástí našich mozkových buněk jsou mikrotubuly. V okamžiku kdy umíráme, ztrácejí mikrotubuly kvantový stav, ale ne informace v nich uložené.  Kvantové informace v mikrotubulách nejsou zničeny. Ty se rozptylují ve vesmíru,” takto popsal Stuart Hameroff jev, který náboženství popisuje jako vystoupení duše z těla..
Františku pokud se snažíte proniknout do Božího jednání Stvoření, pak je to marnost. Člověk nic nestvořil, jen objevuje zákony, které Bůh na začátku vložil do stvoření. 



Re: Tajemství stvoření a jak ho chápat? (Skóre: 1)
Vložil: Vota v Sobota, 09. říjen 2021 @ 21:07:48 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Pohádkové však bývají mnohé výklady o stvoření popsaném v Tóře, Frantisek100.
Třebas zrovna ta, že B-h nestvořil zvířata tak, aby se navzájem pojídala, že člověk tak nebyl stvořen, aby jedl zvířata, a že zvířatům před světovou potopou bylo zakázáno lovit a žrát maso.
Tyto pohádkové křesťanské pohanské výklady opravdu způsobují posměch.



Re: Tajemství stvoření a jak ho chápat? (Skóre: 1)
Vložil: Cizinec (info@cizinec.com) v Pondělí, 11. říjen 2021 @ 07:41:08 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.cizinec.com/
Vzpomínám na určitou rozepři mezi mnou a starším kazatelem. Probírali jsme ve společenství stvoření světa. Pan kazatel se rozčiloval nad tím, co se prý ve škole učí děti. 

  Pokud jeho dětem tloukli do hlavy to, co nám a co našim dětem, a to absolutistickým způsobem, kterým se to ve školství dělá, tak se nedivím, že se rozčiloval. Já se taky rozčiloval, když dětem cpali do hlavy náboženství nebo dokonce úchylárny, a to jsem docela klidný člověk. ;-)

  To tak ale je, že vládnoucí náboženství se snaží zmanipulovat i děti, snažit se je znormovat, získat jako kompars pro jejich divadlo. Taky se lidé v náboženstvích často snaží personifikovat přírodní jevy - dřív měli boha blesku, boha moří, boha štěstí, teď mají na (skoro) všechno paní Evoluci. Evoluce umí to i tamto, snad i vařit prapolévku už se za ta léta paní Evoluce naučila. Jen manžela si nenašla. Snad kvůli té polévce.

  A učitelky mají navíc dost tendenci nerozumět věcem, jen opakovat, co se naučily a navíc, vykládat věci absolutisticky, jako neměnnou Pravdu. Což děti často přirozeně berou, když nemají zpětnou vazbu, ale naštěstí jen dočasu.


To jsem si dal. Všichni proti mně, že jsem špatný křesťan, když zpochybňuji Bibli. Pokud nevěřím Bibli, pak nejsem křesťan.

  To měli špatné kritérium, Františku. 

  Ježíš říkal nebo Jan psal jiná kritéria na poznání toho, kdo je či není křesťan.




Zpráva o stvoření byla napsána před několika tisíci léty v době, kdy nebylo vědecké poznání  a lidé nic nevěděli o kulatosti Země a nekonečném vesmíru. Věřili, že země je placka a že slunce se nějak pohybuje na obloze. Nevěděli nic o blesku, neznali elektrickou energii atd.

  A tyhle informace máš odkud? Proč si to myslíš?

  Víš, že archeologové našli ve starých civilizacích (Egyptě, Mezopotámii) například galvanické články? Že lidé ve starověku věděli, že země je kulatá (a dochovaly se záznamy), měli celkem rozvinutou astronomii?

  Ta znalost tedy ale byla jen výjimečně, nebyla to obecná znalost, jako dnes. 

  
Je tohle jen pohádka?

  Myslím, že ne, Františku. Spíše mi to připadá tak, že člověk, co to psal/zaznamenal, měl možnost vidět, co se dělo a svými slovy popsal, co viděl, i když tomu nerozuměl. Nebo měl svědka, který to viděl. Podobně, jako když psal Jan knihu Zjevení.


 Co může být klenbou? Asi atmosféra a v ní voda jako pára, tedy hustá oblaka. Voda předpoklad života. Bez vody nemůže existovat život.   ·  

  A co když ne? Co když to byla skutečně voda nad oblohou?

  Možná to byla mechanická klenba a na ní voda? I když to by bylo dost nelogické. Nebo byla ta voda na oběžné dráze. 

  Toník




Stránka vygenerována za: 0.67 sekundy