Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Emanuel.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 10, článků celkem: 16375, komentáře < 7 dní: 349, komentářů celkem: 411625, adminů: 60, uživatelů: 5156  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 325 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
112123516
přístupů od 17. 10. 2001

Povzbuzení: Pravidla křesťanské diskuse
Vloženo Úterý, 08. březen 2022 @ 15:17:08 CET Vložil: Tomas

Etika poslal Nepřihlášený

V sekulárním prostoru jsme často svědky různých diskusí. Jistě jste mnozí alespoň někdy pročetli pár výměn názoru pod články. Nezřídka se jedná i o dehonestace, fauly, urážky, případně je jedné straně sporu úplně zamezen přístup nebo komentář smazán, přičemž nemusí jít jen o porušení etiky. O některých věcech se pro jistotu úplně zakazuje diskutovat a je přípustný jen jediný správný názor. Něco podobného je v církvi nepřípustné. Samozřejmě, nebudu s členem církve diskutovat, zda je Apoštolské krédo pravdivé, protože víra v něho je podmínkou, nikoliv výsledkem diskuse. Jsou totiž věci, které nelze dokázat a přijímají se vírou, podobně, jako axiomy. Ale například proč nediskutovat o tématech, které člověka trápí a na které hledá odpověď, i když může jít o témata, u kterých se předpokládá jen ten jediný správný názor. To by nemělo být zakazováno, aniž by byl jakýkoliv názorový oponent předem diskvalifikován nebo dehonestován. Nejedná se o věci spasitelné. Považuji za nemístné někoho odkázat do patřičných mezí jen proto, že má odlišný názor. Aby diskuse, případně spor, byly smysluplné a nikoliv plané, vybral jsem několik pravidel.
¨

V pokoře pokládejte jeden druhého za přednějšího než sebe

Pokud s někým vedeme diskusi, pak mu nedáváme předem žádnou nálepku a přistupujeme k němu s úctou. Nedáváme najevo přípradnou věkovou, intelektuální nebo vzdělanostní převahu. Prostě náš oponent se musí cítit přijat a respektován. Pokud toto pravidlo nebudeme mít v srdci a nerozhodneme se pro něho, oponent to vycítí.

Všechno ať se mezi vámi děje v lásce

Milovat lidi, a zvláště lidi s opačným názorem, nemusí být snadné. Jen láska Kristova, která je vylita v našich srdcích, nám v tom může pomoct. Tato láska nepřeje, a proto ani neudělá, bližnímu nic zlého. Neponíží ho ani nezesměšní či nezraní. Proto by si každý před diskusí měl jasně uvědomit, zda druhého miluje, nebo v něm vidí soka, kterého je třeba porazit.

Kde je Duch Páně, tam je svoboda

Oponent musí mít pocit, že nebude chytán za slovo. Není vyzván na souboj, kdo z koho. Není na grilu na DVTV ani u inkvizičního soudu. Musí nabýt pocit, že může říct cokoliv, a že se nemusí bát. Žádná chyba mu nebude vytýkána ani nebude perzekvován nebo udán. Pokud o této zásadě nebudeme hluboce přesvědčeni, nevytvoříme ji. Protože jen Duch svatý může tyto podmínky vytvořit, je vhodné začít společnou modlitbou s prosbou o vedení Duchem pravdy.

Kdo při sporu mluví první, jeví se spravedlivý, pak přijde druhá strana a podrobí ho zkoušce

Naše rozprava nesmí být monologem. Názorový oponent musí být jasně vyslechnut, ale i druhá strana musí dostat prostor. Někdy to může být komplikované, a proto je dobré, aby někdo, pokud je to možné, tak nestranný, rozhovor moderoval a dbal na to, aby obě strany mohly vyjádřit, co mají na srdci a mohly jasně formulovat své argumenty.

Všichni zajisté v mnohém chybujeme

Měli bychom si sami uvědomit, že máme možná pevné přesvědčení, ale musíme si být vědomi, že bezchybný je pouze Bůh. Musíme si přitom nechat zadní vrátka, abychom mohli svůj názor změnit. Nejvíce z diskuse příjme ten, kdo svůj případný chybný názor opustí nebo alespoň příjme alternativu. Lidé mají většinou problém, že svůj názor mění příliš rychle, nebo ho nezmění nikdy.  Položit život ale máme být ochotni za bratra, nikoliv za svůj omylný názor. A s tím bychom měli přistupovat i k diskusi.

Naše poznání je jen částečné

I když jsme si svou pravdou jisti, zpravidla ji nejsme schopni domyslet do všech detailů, což nám diskuse často umožní zjistit. Jinými slovy, i když svůj názor nezměníme, oponent nám může nastavit zrcadlo tam, kde je třeba dílčích úprav, či změn. Nebojme se proto přiznat, že něco nevíme, případně si nechme poradit. To oponenta jistě povzbudí a uvidí, že diskuse pro něho není zbytečná.

Jestliže si někdo myslí, že něco už plně poznal, ten ještě nepoznal tak, jak je třeba

Tento bod je důsledkem bodu předchozího. Člověk, který je schopen vždy a za všech okolností vše vysvětlit a obhájit ze svého pohledu, je nedůvěryhodný. Jednoduše vzhledem k částečnému poznání to ani pro člověka není možné. Proto, jsme-li přesvědčeni, že máme něco v malíku, budeme při diskusi s odborníkem často nemile překvapeni. "Neomylný" diskutér je jako Brouk Pytlík, který je schopen a ochoten každého poučit, ale nikdy sám poučení nepřijme. Přitom ovšem může mít v lecčems pravdu a obohatit diskusi.

Hlupák soptí, co mu dech stačí, moudrý se však vždy ovládne 

Člověk, který má v dané věci pravdu, je obvykle umírněný a nevystupuje agresivně. Naopak člověk, který nemá potřebné argumenty, případně hájí jen názor, který převzal, anebo jednoduše neunese názorový rozdíl, se může chovat agresivně. Často se nám může stát, že pozorujeme spor dvou stran ve věci, které nerozumíme. Chování daných účastníků může proto prozradit, kde pravdu hledat.

Kdo odpoví dříve, než vyslechl, toť pošetilost a hanba pro něj

Pokud někdo přistupuje do diskuse jen s tím, aby druhé přesvědčil, pak obvykle nenaslouchá argumentům. Hledá pouze způsob, jak je vyvrátit. Takový člověk se nezřídka prozradí tím, že vůbec neposlouchá, co je mu řečeno, skáče druhému do řeči, a chrlí své názory, které nadřazuje nad názory oponenta. Opět je toto chování důležité zejména pro pozorovatele.

Láska se nechá přesvědčit

Ačkoliv tento biblický verš mluví o lásce, lze ji aplikovat i na lásku k pravdě. Pokud je mým cílem dozvědět se pravdu, nikoliv druhého přesvědčit o té své, uvítám každý argument, který je mi sdělen. Jsem tudíž hledačem, nikoliv tvůrcem pravdy. Naprosto ideální je diskuse dvou subjektů, které hledají odpovědi společně.Dodržet tato pravidla v zápalu diskuse není vždy lehké. Proto, i když pravidla nebývají vždy a za všech okolností dodržena, představují pomyslnou čáru, ze kterou je po přešlapu vždy možné se vrátit. A hlavně, umožňují nám se i omluvit. Kde pravidla nejsou, není ani jejich přestoupení.

"Pravidla křesťanské diskuse" | Přihlásit/Vytvořit účet | 44 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Kdo jen chvíli stál, již stojí opodál... (Skóre: 1)
Vložil: Neprihlaseny v Úterý, 08. březen 2022 @ 16:36:37 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Víš, to je tak. Jsou lidi, kteří v každé době plynou s hlavním proudem dané doby, přimknou se k tomu, co převažuje. Je to tak pohodlnější. Jednak nemusíš přemýšlet a jednak ti nic nehrozí, když říkáš to, co se očekává a převažuje. No a pak tu jsou lidi, kterým mozek sám nikoli ze zlé vůle nahazuje různé alternativy a různá pro a proti a stále to nějak poměřují, zvažují, poměřuji na jemných vahách, kde je více pravdy a kde méně. No a takovým nekonformním a samostatným v uvažování se v různých dobách říká různě. V době vlády církve se jim říkalo - je posedlý zlými duchy.  V době vlády komunistů se jim říkalo - je to kapitalistický západní zrádce. V současné době se jim říká agent Kremlu. Přijde zase jiná doba a přijde nová ideologie vyžadující stádní přimknutí se k něčemu a zase vzniknou nové nálepky a noví aktivní pionýři tlačící vpřed jedinou pravdu a samostatně uvažující, co to budou brzdit. Re: Pravidla křesťanské diskuse (Skóre: 1)
Vložil: Dzehenuti v Středa, 09. březen 2022 @ 08:01:36 CET
(O uživateli | Poslat zprávu | Blog)
Tak doufám, že si to Rosmano přečetl a bude se podle toho chovat.Re: Pravidla křesťanské diskuse (Skóre: 1)
Vložil: Neprihlaseny v Středa, 09. březen 2022 @ 09:23:14 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Ceny benzínu a nafty vyšplhaly k 50 korunám za litr a stále rostou, k tomu delší čas rostoucí ceny energií a v důsledku i veškerého zboží a služeb včetně potravin. Pozornost vlády se ale nyní upírá k válce na Ukrajině. Opozice varuje, že neřešením domácích problémů nás čeká tvrdý náraz a nelze se tvářit, že krize s růstem cen neexistuje. Představitelé vládní koalice ale oficiálně reagují, že přece nemůžeme myslet na sebe, když na Ukrajině umírají lidé. Okolní země přitom na krizi reagují. Maďarsko například dokonce zastropovalo ceny pohonných hmot na čerpacích stanicích na 33 korun za litr. „Ceny letí do vesmíru, je to naprosto bezprecedentní a ze Strakovy akademie už několikátý den slyšíme, že zvažují a analyzují možná řešení. Zvažování ty ceny neusměrní, je potřeba okamžitě zasáhnout a včera už bylo pozdě. Nerozumím tomu, proč někteří koaliční politici a dokonce i z naší ODS hystericky vykřikují, že myslet na domácí problémy a chudnutí občanů je nemorální, když na Ukrajině umírají lidé. Je Petr Fiala český, nebo ukrajinský premiér? To si dělají srandu? Podle jeho slov hrozí, že to voliči dají současným vládním stranám ošklivě „sežrat”. „Řeči o tom, že máme solidárně s Ukrajinci méně topit a nejezdit autem jsou jako z hororu. Ať to jdou říct někomu do malého města nebo na vesnici.  Přešlapováním na místě ceny všeho vystřelí na Měsíc. Jsem pravičák, ale tady je brutální krizová situace a nelze to bohužel nechat na neviditelné ruce trhu, protože ta ruka by mohla ekonomicky uškrtit nejen podniky, ale i statisíce rodin,” dodává občanský demokrat....Ze sněmovních kuloárů se naše redakce doslechla ještě méně lichotivá slova. „Vláda je naprosto odtržená od reality, žijí v nějakém paralelním světě. Solidární oblepování státních budov vlajkami Ukrajiny je sice pěkné gesto, ale nádrž ani žaludek vám to nenaplní. Vypadá to, že si dnešní vláda za těch osm let v opozici zvykla jenom křičet. Nic moc nenavrhovali a když se teď dostali do vlády, netuší jak reálně vládnout. Nevěřím tomu, že chtějí záměrně decimovat národ, oni jen prostě neví, jak vládnout, jak efektivně rozhodovat,” řekl nám dlouholetý politický stratég, který řadu volebních období pracuje pro mnohé sněmovní strany.

No jo no. Normální člověk nikdy nezvolí aktivistickou soudružku Pekarovou Adamovou nebo politologa Fialu. Už jenom tím, že tyto lidi volím, riskuji chaos, nulové reálné schopnosti vládnout. To snad normální člověk viděl už před volbami. Kdo asi tak jde dělat "politologa" do nějakého ústavu? No leda někdo, kdo nic neumí, tak politolog je něco jako chráněná dílna pro neschopné mouly. Zvolit si žvanivého moulu rozhazujícího rukama za premiéra ukazuje na ty lidi, co ho volili. Jsou to 3,14če. Klidně ať mě nenávidí. Já tvrdím, že každý, opakuji každý, kdo volil pětikolku, je 3,14ča. Re: Pravidla křesťanské diskuse (Skóre: 1)
Vložil: Dzehenuti v Středa, 09. březen 2022 @ 13:03:29 CET
(O uživateli | Poslat zprávu | Blog)
Nejhorší je ale ten satan Zelenskyj, který snaží rozpoutat jadernou válku a to tím, že chce do konflitku  zapojit NATO.Re: Pravidla křesťanské diskuse (Skóre: 1)
Vložil: Dzehenuti v Čtvrtek, 10. březen 2022 @ 07:21:23 CET
(O uživateli | Poslat zprávu | Blog)
Ano, tato vláda je slepenec neschopných politických nemehel - aktivistů.  Neumí vyřešit žádný reálný problém. Tato vláda musí zákonitě brzo padnout anebo se změní v totalitní systém kde budou vládnout znovu soudruzi a jejich verze "pravdy".Stránka vygenerována za: 0.34 sekundy