Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Blanka.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 6, článků celkem: 16543, komentáře < 7 dní: 242, komentářů celkem: 423161, adminů: 60, uživatelů: 5230  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 75 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
115628106
přístupů od 17. 10. 2001

Život církví: Pouť jako setkání s Bohem?
Vloženo Pondělí, 13. únor 2023 @ 11:25:57 CET Vložil: Tomas

Kritika bludů poslal brusle7


Jako malé dítě v 60.-70. letech minulého století jsem se vždy moc těšila, když jsme šli s rodiči na nějakou vesnickou pouť, nebo nějaká "pouť" přijela 1x ročně i přímo do našeho města. Tehdy to znamenalo především houpačky, kolotoče pro malé i velké (tzv. "řetízák") a zajímavě lákavé střelnice s motivací ke střílení ze vzduchovky za různých podmínek a s různými lákadly. 

Nejlepší byly poutě, kde bylo hodně příbuzných a tetiček, strýců,  bratranců, sestřenic apod.  (maminka pocházela z 11-ti dětí, tak stále někde u nich nějaká pouť střídavě  byla), které nám dětem dávaly kromě základní částky od rodičů 10 Kč na dítě ještě další korunky, takže o neomezenou zábavu bylo postaráno a v partě dětí jsme je prohoupaly, prostřílely, nebo protočily hlavně na řetízáku s různým škádlením a "blbnutím". Tehdy stála jedna atrakce 1 Kč, až kolem puberty pak přišlo zdražení na 2 Kč atd.

Až mnohem později, s dospělostí, jsem se dozvěděla - či začala vnímat, že poutě jsou organizovány křesťany jako "setkání s Bohem", ale já se tam s Bohem nesetkala. Naopak tam byl vždy hluk, hlasitá hudba, plno lidí, buřty, párky, pivo, stále více obchodů a lákadel až ve smyslu tržnic... A Bůh byl kde?

V pozdnější dospělosti jsem pochopila, že pouť jako setkání s Bohem nejsou tyto poutě ve smyslu spíše cirkusu, hluku  a tržnic, ale že jde o úplně jinou pouť - o pouť srdce... O pouť ve smyslu odchodu na samotu, do hlubin svého srdce, k osobnímu setkání s Bohem v tichu a mlčení...

Jaké máte vzpomínky a zkušenosti s poutěmi Vy ostatní? Budu se těšit na sdílení. 

"Pouť jako setkání s Bohem?" | Přihlásit/Vytvořit účet | 17 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Pouť jako setkání s Bohem? (Skóre: 1)
Vložil: Syntezator v Pondělí, 13. únor 2023 @ 12:46:00 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Na poutě mám hezké vzpomínky, zejména když mi bylo tak 10 - 15 let, páč přijely atrakce, kolotoče a taková budka, kde byly různé věci a my jsme mohli zdarma střílet vzduchovkou na špejle a vystřelit si odměnu. Páč jsme těm kolotočářům pomáhali ty atrakce stavět. Stejně to byla super doba. Rodiče neměli strach, nikdo neměl strach, žádné papíry o bezpečnosti se tehdy ještě podepisovat nemusely. To by už dneska nebylo možné. Všude samý předpis EU. Když to tak retrospektivně vidím, tak komunisti byli ještě vlastně demokrati a svobodomyslní proti těm novodobým toalitářům z EU. Re: Pouť jako setkání s Bohem? (Skóre: 1)
Vložil: martino v Pondělí, 13. únor 2023 @ 19:37:13 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Pouť je o duchovnu. Jarmark což je trh, kolotoče, buřty, cukrová vata, víno pivo...apd. je o konzumu. Za pár dnů odjíždím jako každý únor na pouť do Říma ke hrobům apoštolů, svatých a mučeníků. Projdu všchny významné basiliky včetně těch známých tkz. sedm poutních basilik Říma, navštívím katakomby , projdu antické památky všechna slavná Fóra včetně Paltinu atd. To je o pouti. Jiní přijíždějí a běží si udělat fotku na Španělské schody nebo k Fontaně di Trévi pak rychle ke sv. Petru na kopuli a tím ta turistika skončila. Oni odjíždí a plánují kam příště do světa, já odjíždím a již vím, kdy se budu vracet, tak to jsou zase moje poutě a dnes vím, že v základu projít křesťanský a antický Řím je 6 dní po Římě od rána sedmi hodin do večera do 19 hod. a když je tam člověk 8 a více dní je možné přidat Ostii, vilu Torlonia kde žil diktátor Mussolini a dnes je zde největší museum antických soch v Římě, stejně tak doporučuji vilu Borgese opět museum atd. Tak jsem to prožíval v mládí a tak to prožívám stále, protože toto si ukrást nenechám ani to nevyměním za písečné pláže. Ono chodit po Římě v červenci nebo srpnu kdy je tam denně běžně 37-39C není nic příjemného a vyžaduje to obět, asi tak jak ve Svaté zemi Izraelité přicházeli pěšky za horkých dnů do Jerusalémského chrámu. Re: Pouť jako setkání s Bohem? (Skóre: 1)
Vložil: Cizinec (info@cizinec.com) v Pondělí, 13. únor 2023 @ 22:19:39 CET
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.cizinec.com/

  Jojo, vzpomínám na Loretu, Hrádek :-) Na Hrádku jsou tři poutě po sobě, aby se tam lidi vešli... Pro nás to znamenalo především zpověď, mši.

  My jsme jezdili na poutě i dost daleko - každý rok na Svatou Horu, na Svatý kopeček, do Králíků, Žarošice, Turzovka, Hostýn, Velehrad, ... Ale i Číhošť, Sázava, Želiv, ... 

  Vzpomínky mám celkem hezké, snad kromě Žarošic.

  Hezký byl Velehrad, 1985. Přijížděli jsme k místu a daleko široko nebylo kde zaparkovat. Dostali jsme se dovnitř a byli nadšení, neuvěřitelná atmosféra ... Dokonce i agenti STB v baloňácích u zdí nekouřili, ale klekali a stoupali a křižovali se, jako by to bylo doopravdy, aby je nikdo nepoznal ;-) Pro kluka na střední docela povzbuzení.

  Ale s Bohem jsem se tam nesetkal. Ani na Svaté Hoře, Turzovce či v Králících... Jen ty zpovědi a přijímání.

  ToníkRe: Pouť jako setkání s Bohem? (Skóre: 1)
Vložil: Myslivec v Pondělí, 13. únor 2023 @ 23:25:57 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Ahoj Brusle. To co ve skutečnosti pouť je jsem věděl odmalička. Náš farář na vše ohledně katolických svátku v náboženství vysvětlil. A zbytek nám vysvětlili potajmu doma rodiče, neb farář si tehdy nemohl dovolit proti komunistům ani pípnout. Rodiče nám vysvětlili, že komunisti zařídili aby o pouti přijeli komedianti s kolotoči, a snažili se tak významný svátek mezi mládeží zprofanovat lidovou zábavou. Filmy se natáčeli se stejným záměrem. Pokud se ve filmu vyskytovala "pouť", tak to byly kolotoče a o patronu kostela ani zmínka. Viz třeba film "Přijela pouť", aneb filmařina poplatná době. Ostatně je tomu tak stále.
Vzpomínám si jak po hodině náboženství k nám do třídy chodili divní pánové a vyzvídali co nám farář říkal. Ale my jsem byli již odmalička vedení k tomu něco jiného si myslet, a něco jiného říkat, neb říct pravdu komunistům o komunistech bylo nebezpečné. 
A je to tu znovu, zase něco jiného říkáme, a něco jiného si myslíme. Říct dneska to co si člověk skutečně myslí, začalo být znovu stejně nebezpečné jako za bolševika! A je to tu zase. Držet hubu a krok! Jen s tím rozdílem, že kdysi jsme měli nouzi z Východu, a nyní máme soužení ze Západu.Stránka vygenerována za: 0.19 sekundy