Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Blanka.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 6, článků celkem: 16543, komentáře < 7 dní: 242, komentářů celkem: 423161, adminů: 60, uživatelů: 5230  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 76 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
115627846
přístupů od 17. 10. 2001

Život církví: Celibát
Vloženo Úterý, 21. únor 2023 @ 21:38:57 CET Vložil: Tomas

Společnost poslal brusle7

Celibát v ŘKC vnímám jako "zlaté tele", kterému se lidé a představení v ŘKC navenek klaní, ale uvnitř některé dotyčné hodně bolí a svírá jejich lidství.

Dle mého názoru dobrovolný celibát ANO, povinný NE. 

Povinný celibát ohrožuje celou naši společnost více, než si myslíme. Jsem přesvědčena, že Ježíš (by) to takto nikdy nechtěl!!!


"Celibát" | Přihlásit/Vytvořit účet | 273 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Celibát (Skóre: 1)
Vložil: Myslivec v Středa, 22. únor 2023 @ 00:28:15 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
S tím zlatým teletem je to docela trefné přirovnání. Je tomu skutečně tak. Bližší až osobní poznání celibátníků sebou přináší poznatek, že celibát kolem nich vytváří falešnou auru pseudočistoty, která je u náboženských fanatiků a primitivů předmětem posvátné modlářské úcty stejně jako to zlaté tele.
Z toho vznikají takové ty řk hlášky jako třeba: 
posvěcené ruce pana faráře nám podávají z nebe Krista. 
"Kněžské svěcení" v kombinaci s celibátním vjemem pseudočistoty vytváří v mnoha katolících vjem osoby Krista. Je to jeden v velkých modlářských klamů postavených na dvou podvodech.
Prvním podvodem je výmysl kněžského svěcení. Každý křesťan je knězem velekněze Krista. Kněžství je povoláním každého křesťana.
A druhý podvod je mystifikace ohledně čistoty. Co znamená "čistota" v celibátu si lze odvodit od různých případů (kauz) které se staly. Řk učení se k tomu co zcela eliminuje celibát totiž mazaně nevyjadřuje přímo.
Takže. Celibátník je "čistý" pokud nemá pohlavní styk se ženou, tedy pokud není POSKVRNĚNÝ ženou! Je to žena která je eliminátorem celibátu!
Žena je v řk pojetí někým kdo celibátníka POSKVRŇUJE a poskvrňuje ho natolik, že pokud se celibátník rozhodne pro rodinný život se ženou, je laicizovaný a je mu tak zabráněné vysluhovat řk svátosti.
Pokud celibátník spáchá cokoliv jiného, třeba něco tak ohavného jako je pedofilie, tak jej někam uklidí stranou aby sešel z očí a mysli, ale laicizovaný není. Vyzpovídá se a může svátosti vysluhovat dál jakoby se nechumelilo.
Za povšimnutí stojí, že ani svátost manželská neruší POSKVRŇOVÁNÍ ženou. A to je zvláštní vzhledem k tomu jak se řk učení staví k předmanželskému pohlavnímu styku. 

Ženatý muž nemůže být řk knězem, neb již u něj nejde vybudovat to zlaté tele, tu falešnou auru čistoty neposkvrněnosti ženou.

Ale ať je to jak chce. Je to věc ŘKC a všeobecně se ví, že semináře přitahují zženštilé typy mužů, kterým celibát nevadí, a podle toho to také vypadá.

Re: Celibát (Skóre: 1)
Vložil: oko v Středa, 22. únor 2023 @ 05:21:55 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Řekl bych, že celibát tady nejvíc bolí a svírá jenom ty, kterých se vůbec netýká.

Co mají potřebu tu řešit celibát i za ty lidi, kteří se skutečně stali panici kvůli nebeskému království a tyto věci mají dávno vyřešeny.

Žádný celibát není povinný - celibát je přímo spjat s duchovním způsobem života, kdy svůj život člověk dobrovolně zasvěcuje Bohu.
Sám se pro tento způsob života svobodně rozhodne. Nebo také svobodně nerozhodne a rozhodne se naopak pro život v manželství. Každý člověk se pro způsob života rozhoduje sám a svobodně - podle svého povolání od Boha.
Kdo to můžeš pochopit - pochop (říká Pán Ježíš).


Toto je mým volným a svobodným názorem.Re: Celibát (Skóre: 1)
Vložil: Cizinec (info@cizinec.com) v Středa, 22. únor 2023 @ 07:40:01 CET
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.cizinec.com/


  Ježíš hlavně nikdy nechtěl kněze, Brusle. O nich nikdy nemluvil - nikdy nemluvil o tom, že by měli být nějací další speciální kněží, speciální kasta namísto něho. Dobře to vysvětluje Pavel Židům. Kdežto o životě bez ženy (muže) Ježíš mluvil. Stejně jako Pavel.

  V ŘKC není povinný celibát. 

  Někdy v devatenácti, dvaceti jsme prodělávali se Salesiány přípravu na teologii, snažili se tehdy získat lidi, kteří by šli na kněze. A přes snahu získat lidi to vysvětlovali tehdy velmi dobře, včetně toho, že povolání je taky rozhodnutí. A to dobrovolné. Byla tam nějaká manipulace, ale rozhodně ne taková, aby to mladého člověka přelomilo nebo vytvořilo nesvobodu. A bylo dost lidí, kteří se vydali na kněze.

  Nevím, jak je to jinde - určitě jsou příběhy o povinném celibátu, nemám dostatečný vzorek na to posoudit, kde byl někdo do celibátu natlačen a kde to bylo dobrovolné rozhodnutí. Ale tak nějak bych řekl, že to druhé je častější.

  ToníkRe: Celibát (Skóre: 1)
Vložil: Cizinec (info@cizinec.com) v Středa, 22. únor 2023 @ 08:16:43 CET
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.cizinec.com/


  Jak konkrétně? Víš k tomu něco více, co se dá napsat?

  ToníkRe: Celibát (Skóre: 1)
Vložil: Syntezator v Středa, 22. únor 2023 @ 08:29:35 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Povinný celibát v Česku z náboženských důvodů neexistuje. Jsme sekulární země. A že si nějaká církev vytvořila nějaká interní pravidla pro své kněze - je jejich problém. Však tam chodí jen ti, co chtějí. 

Skutečně povinný celibát mají v Česku nařízený jen pedofilové. Apriori nesmějí nic intimního realizovat. Což je pochopitelné. Společnost nadřadila právo dítěte na nerušený vývoj nad právo pedofila někoho mít. 

Kdysi tuším za inkvizice, pak za nacistů a zpočátku i za komunistů měli nařízen celibát i homosexuálové. Ti to řešili náhradní svatbou s ženou. Pokud nebyli úplně vyhranění. A nebo riskovali přistižení. V takovém městě asi celibát nedrželi. 

Já jsem si celibát zkusil od 15 - 25. 10 let jsem žil v celibátu, panictví. Dneska se tomu říká incel. Částečně dobrovolně kvůli víře, ale taky kvůli studiu VŠ, páč jsem chodil jak do práce, tak studoval VŠ, a to bylo časově náročné. Plus náboženská víra. Tedy neměl jsem ani moc času se seznamovat, furt jsem měl nějaké zkoušky a na něco se učil. A když jsem měl volno o víkendu, tak jsem jen do křesť. sboru. A ani nebylo jak se seznamovat. Nebyl internet ani mobily. Pro dnešní mladé lidi to je nepředstavitelé. Re: Celibát (Skóre: 1)
Vložil: Frantisek100 v Středa, 22. únor 2023 @ 10:08:03 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Celibát mne nezajímá a nikoho  z nás neohrožuje.  To větším nebezpečím jsou sekty, které zničí celé rodiny a způsobí řadu duševních poruch.Pravoslavní byli moudřejší, že povolili kněžím rodinu. Spíše je mi líto mladých mužů, kteří se takto rozhodnou. Mají to těžké a přitom stačí se rozumně zamyslet. Tohle snad časem katolická církev upraví, jinak těžko bude mít kněze. Spisovatel Baar, který byl kněz, popisuje podrobně problémy takového mladého muže.Re: Celibát (Skóre: 1)
Vložil: Akuzativ v Středa, 22. únor 2023 @ 13:03:13 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Brusle7
Celibát není součástí svátosti kněžství
Celibát ti nic neohrožuje, o svobodných je napsáno v Písmu svatém
Kde máš ve svém vidění světa muže a ženy v celibátu
Tak to nevímRe: Celibát /nábor chlapců (Skóre: 1)
Vložil: brusle7 (brusle7@seznam.cz) v Středa, 22. únor 2023 @ 17:30:41 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Ještě  k tomuto uvedu (i pro Syntetázora) : "Je mi líto částečně až zmanipulovaných mladých lidí, kteří v dobré víře se zavážou v mládí sloužit dobru - a pak s odstupem přijde jiné volání a jiný náhled na život či na ŘKC nebo na celibát a pak jsou tito lidé v doživotní pasti, se všemi důsledky...! 

V ŘKC farnosti, kde jsem dříve žila, se lidé neustále modlili za nová kněžská a řeholní povolání. Tlak na přivedení adeptů kněžství do semináře začal příchodem mladšího  faráře, který byl lidsky dobrý, ale hodně se (až kariéristicky) zaměřoval právě na to "za každou cenu" získat aktivní a nadané mladé kluky ke studiu kněžství. Zkoušel zlanařit i jednoho z mých aktivních synů ještě na Gymnáziu (naštěstí to nedopadlo, syn nechtěl a řekl jasné NE). Podobně to pak dělali i další jmenovaní faráři - neustálý tlak na nová kněžská povolání a tudíž tlak zejména na ministranty a schopnější mladé chlapce kolem...

Výsledky:

2 kněží z vikariátu byli vysvěcení, oba si později našli manželky, založili rodinu a po působení v kněžství kolem 5-10 let odešli (mimochodem "vynikající kluci", jak jsem je za svobodna znala),

1 kluk byl v semináři asi 2-3 roky, jeho (dříve aktivní) rodiče se rozešli s knězem ve zlém, že jim zmanipuloval syna, kluk pak ze semináře včas odešel,

s odstupem let se pak přihlásili na kněžství vlivem tlaku a potřeb další 2 adepti - bohoslovci, oba odešli po konviktu a po 1. ročníku studia na KTFUK (neměli studijní předpoklady a dle mého názoru ani ty další, ale "vyhověli" přání farnosti , která je celou dobu stále jmenovala a modlila se za ně i je finančně podporovala pro potřeby kněžských povolání),

ale máme z vikariátu jednoho fungujícího kněze (mého vrstevníka), který přijal kněžské povolání ještě za totality, kdy nikdo nikoho nelanařil - ale sám se k povolání rozhodl a vytrval.

Re: Celibát/Zlaté tele/modlitba (Skóre: 1)
Vložil: brusle7 (brusle7@seznam.cz) v Sobota, 25. únor 2023 @ 23:07:15 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)

Původně jsem chtěla diskutovat zejména ten pojem "zlaté tele" ve vztahu k celibátu v ŘKC. Tak to totiž s odstupem let strávených dříve v ŘKC vnímám nyní - jako "zlaté tele" a klanění se mu jako  k nějaké zásadní (neopodstatněné) "veledůležitosti"...

Bože, opatruj oběti ve všech směrech, kdo kvůli celibátu v minulosti trpěl a stále trpí. Modleme se, ať nikdo není veden a manipulován k podobným doživotním závazkům, které ustanovili lidé, nikoliv Bůh.Re: Celibát (Skóre: 1)
Vložil: rosmano v Neděle, 26. únor 2023 @ 16:12:19 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)

Celibát ? Proč rušit celibát ?


Já bych byl pro zrušení kněží.  Tím by byl vyřešen i problém celibátu :-)

Nikde v Písmech Nového zákona nečtu o speciální kastě kněží. Nevím, kdo to vymyslel.

Je zde řeč pouze o všeobecném kněžství všech Božích dětí.Re: Celibát (Skóre: 1)
Vložil: Gregorios777 (Makarios5@seznam.cz) v Sobota, 11. březen 2023 @ 20:04:14 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Tak to vypadá nadějně. Taťka František prohlásil, že celibát jen jen dočasné nařízení a ne věčné.

A vypadá to, že se kněžský celibát zruší.Stránka vygenerována za: 1.52 sekundy