Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Barbora.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 5, článků celkem: 16543, komentáře < 7 dní: 313, komentářů celkem: 423281, adminů: 60, uživatelů: 5230  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 93 návštěvník(ů)
a 2 uživatel(ů) online:

gregorios777
rosmano

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
115642241
přístupů od 17. 10. 2001

Život církví: Počátek, na počátku, od počátku
Vloženo Úterý, 16. září 2008 @ 15:52:29 CEST Vložil: gojim

Historie poslal Cizinec

  Slovo počátek je jedním z dalších slov, které působí zmatek v křesťanských diskuzích. Často můžete v jednom příspěvku číst: To a to bylo na počátku a je to až dodnes. A hned ve druhém: Nene, to na počátku nebylo, to a to vzniklo mnohem později.
 
  Slovo počátek či fráze "na počátku" je pro zmatek pojmů mhohem vhodnější, než slovo Modly, které jsem rozebíral minule, je to totiž slovo relativní, nenese význam samo o sobě a potřebuje k sobě slova, která doplní jeho význam.
 
   Jestliže řeknete: "Na počátku byly krávy", většina lidí se nejspíš bude bouřit - to přece není pravda, na počátku žádné krávy nebyly! Musíte v takovém případě upřesnit, že mluvíte o Indii, nebo o výrobním postupu McDonald, aby s vámi diskutující souhlasil, že "Na počátku byly krávy".
 


1. Význam slova počátek
 
  Pokud se mluví o počátku nějakých věcí, myslí se tím jak věci začínaly. V tomto smyslu není slovo počátek nijak matoucí.
 
  Z křesťankého pohledu je slovo "Počátek" nebo fráze "Na počátku" docela důležitá. Valná většina křesťanů totiž věří, že na počátku křesťanství a církví byly věci  správně postavené a postupně se ztrácely nebo dokonce měnily k horšímu. Proto se tímto slovem budu trochu zabývat, bude důležité při vysvětlování dalších zmatků v pojmech.
 
 
2. Zmatek pojmů
 
  Relativita slova "počátek" vzhledem k tématu.
 
  Hlavní zmatek při použití slova počátek je v tom, že toto slovo není absolutní, nenese jednoznačný obsah samo o sobě. Je slovem relativním, potřebuje k sobě vždy doplnění dalším slovem, aby bylo jasné, v jakém významu je použito. 
 
  Když se například mluví o "počátcích Jednoty Bratrské", mluví se o jiném období, jiných lidech a událostech, než když jde řeč o "Počátcích církve bratrské" - a to časově až o několik set let. Nic na tom nemění to, že jsou lidé, kteří neví, že tyto dvě církve jsou různé církve. Tuto relativnost dokáže většina lidí rozeznat, pokud na ní příjde řeč.
 
  Relativita slova "počátek" vzhledem k času.
 
  Tato relativita je nejvíce matoucí proto, že není na první pohled zjevná a některé náboženské systémy jí tak dokonale využívají k udržování v neinformovanosti svých věřících. Čím je počátek nějakého období vzdálenější, tím se za "počátek" považuje období delší a delší. Je to dáno tím, že většina lidí se příliš neorientuje na časové ose a nemá velkou znalost dějin.
 
  Pokud sledujete počátky některých církví, můžete si to srovnat. Pokud se například mluví o "počátcích Křesťanských společenství", myslí se tím obvykle doba probuzení v 80 letech, případně první polovina 90 let minulého století. Těžko by někdo v souvislosti s touto církví mluvil o "počátcích", kdyby komentoval její dnešní situaci. Za "počátky" se tak v blízké minulosti považuje několik let, řekněme tak 10-20 prvních let dané organizace, hnutí nebo jevu.
 
  Pokud se mluví o "Počátcích Jednoty bratrské", je to opět období několika let, maximálně několika desítek let poloviny 15. století. Když bude někdo mluvit o těchto "počátcích", těžko bude citovat Evalda Ruckého a jeho rozhodnutí. Přitom v některých systémech je běžné odvolávat se na "počátek křesťanství" a mluvit o období stovky let po tom, co počátek křesťanství dávno skončil.
 
 
3. Počátky křesťanství, Božích církví a unikátnost bible.
 
Počátky křesťanství
 
  Obvykle se datují počátky křesťanství do období počátku našeho letopočtu. Že je počátek důležitý, je znát už z toho, že toto slovo používají Marek, Lukáš i Jan v evengeliích na potvrzení autority svého svědectví - "Počátek evangelia Ježíše Krista, Božího Syna.", "... neboť nám je předali ti, kdo byli od počátku očitými svědky a služebníky Slova", "Na počátku bylo Slovo a to Slovo bylo u Boha a to Slovo byl Bůh."
 
  Za počátek křesťanství se tak obvykle považuje život a působení Ježíše Krista tady na Zemi, t.j. období několika let na počátku letopočtu, případně několika desítek let jeho života do 30. let prvního století. Unikátnost bible je právě v tom, že zaznamenává právě tyto počátky křesťanství.
 
Počátky Božích církví
 
  První Boží církev vznikla v Jeruzalémě a velmi záhy vzniklaly další církve v celém východním středomoří. Počátky Boží církve v Jeruzalémě se tak datují do období let 30-50 na začátku našeho letopočtu. Když vznikaly některé jiné církve (například v Římě), měla Jeruzalémská církev svoje počátky dávno za sebou.
 
  V této věci je bible opět důležitá - dobře zaznamenává, "jak to bylo na počátku" jak křesťanství, tak na počátku Božích církví tehdejší doby. Počátky církví, které zakládali Apoštolové po východním středomoří se datují do let 30-90. Běžně se za počátek křesťanství a církví tedy považuje období prvního století našeho letopočtu a často spíše jeho první polovina.
 
 
4. Počátky jiných náboženství.
 
  V průběhu dějin, před i po křesťanství, vznikaly různá náboženství a dodnes jsou jich statisíce. Jejich moc a rozmach se liší podle moci a důvtipu jednotlivých mocností v nebesích, které za nimi stojí. Když satan pochopil, že prohrál svůj boj, okamžitě nastoupila protiakce, která už je zjevná v počátcích křesťanství - do církví se snažily vloudit různé cizí nauky. 
 
  Hlavní mocnosti středomoří a blízkého východu velmi brzy počaly ztrácet svoji mocenskou pozici a snažily se tak obsadit pozici novou. Běžně je známé působení Boha slunce, Královny nebes a Měsíčního boha, kteří se museli přizpůsobit novým podmínkám. Bůh Slunce získal v průběhu prvních století velmi silnou pozici, v pátém století ale musel vyklidit pozici Královně nebes a odejít škodit jinam. Nám blízké území tak z velké části obsadila právě Královna nebes spolu Alláhem.
 
 
  Když pak slyšíte různá slova typu "Na počátku bylo ..." a dotyčný hovoří o třetím, čtvrtém nebo dokonce pátém a dalším století, přičemž v počátcích křesťanství nic takového není, nemusíte se nijak zvlášť znepokojovat. Ve třetím, čtvrtém i pátém století vznikalo mnoho různých náboženství, států a systémů, z nichž některé vytrvaly až dodnes a matou situaci okolo pojmu "počátek křesťantví".
 
  To matení je právě jejich úloha, je to jeden ze způsobů, jak snadno oklamat lidi. Když lidi neznají pravdu, snadnou se nechají oklamat věcmi, které jsou pravdě-podobné a často i věcmi, které vůbec pravdě podobné nejsou.
 

Podobná témata

Přednáška

"Počátek, na počátku, od počátku" | Přihlásit/Vytvořit účet | 2 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Počátek, na počátku, od počátku (Skóre: 1)
Vložil: Gojim (gojim@zoznam.sk) v Středa, 17. září 2008 @ 21:37:19 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Relativizacia pojmov je klucova vec, nakolko uzko suvisi s podstatou klamstva a samotnou sofistikaciou. Prial by som si, aby o tejto teme vysla niekedy odborna kniha, nie len jeden-jediny clanok. Relativizacia pojmov, je totiz samotnym zakladom zneuzivania nabozenskej sfery, prekrucania evanjelia ... a ludia ktory hladaju Boha, sa dostavaju casto krat na scestie prave vdaka jej ovociu...

p.s.

vdaka za clanok ...

:-))


 Stránka vygenerována za: 0.14 sekundy