Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Barbora.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 5, článků celkem: 16543, komentáře < 7 dní: 313, komentářů celkem: 423281, adminů: 60, uživatelů: 5230  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 126 návštěvník(ů)
a 3 uživatel(ů) online:

rosmano
Willy
oko

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
115641997
přístupů od 17. 10. 2001

Hledání: Proč reaguju na příspěvky?
Vloženo Pátek, 03. říjen 2008 @ 09:45:57 CEST Vložil: gojim

Zamyšlení poslal Cizinec

    Docela jsem rád za Arese, že sem poslal ten článek: "Co nás vlastně vede ke zdejším vášnivým diskusím?". Donutilo mne to zamyslet se, proč se vlastně pouštím do diskuzí s učením ŘKC, o kterých vím, že nemají smysl a vím, že ta odpověď je tak dlouhá, že jí radši posílám jako samostatný článek.

    Přišel jsem na to, že existují spouštěcí mechanismy, které mě "donutí" se do diskuze nebo nějaké akce pustit. V článku některé z nich popíšu.


   1. Vydávání se za křesťanství
 
   Tohle je věc, která moji reakci spouští spolehlivě.
 
   Jestli někdo napíše: "Marie je prostřednice všech milostí od boha a to je naše opravdická římskokatolická víra", nechá mě to docela chladným. Klidně řeknu: Ano, tak to je a tak je to správně. Ta slova jsou pravdivá, nijak se mě ta slova netýkají a nemusím na ně reagovat. Můžeme si v klidu podiskutovat, o komu věří katolíci a komu my.
 
   Jestli ale někdo řekne: "Marie je prostřednice všech milostí od boha a to je opravdická křesťanská víra", pak už je to o něčem trochu o něčem jiném. Dlouhý kus svého života jsem věřil tomu klamu, že katolická víra v "milosti", Marii, očistec, Eucharistii, papeže, kněze, růžence, sochy a obrazy a další věci je "opravdová křesťanská víra".
 
   A tohle je ten důvod, který spolehlivě spouští moji reakci - nechci, aby se tak jako já napálili jiní. 
 
 
   2. Přímé zásahy do mého života
 
   Tohle je druhá věc, která funguje podobně.
 
 
   Jestli v diskuzi napíšu nějakou svoji zkušenost, kterou jsem v životě prožil, tak si za ní stojím. Když mi někdo napíše: "To, cos prožil není pravda, mýlíš se", tak mě to trochu vytáčí.

   Jestli někdo nevěří druhému zkušenost, kterou prožil, tak nad čím chce vlastně diskutovat? Jestli nemá základní úctu ke slovu, které o sobě někdo píše, jak může mít alespoň úctu k názorům, které má? Pokud někdo píše o mne osobně, můžu dobře vědět, jestli je to pravda, nebo lež. Pokud je to lež, klidně napíšu, že je to lež.
 
 
  3. Nepřímé mocenské zásahy do mého života
 
   Pokud už někdo věří v Neposkvrněné početí či Královnu nebes, zasvěcuje některé z těch mocností svoje ruce, rozum, srdce i cokoliv jiného, je to v podstatě jeho věc a mě se to týká jen tak, jak jsem povolán mu pomoci pokud někdy bude chtít hledat Boha (podobně jako mne pomohli křesťané povolaní ve chvíli, kdy jsem byl v rejži a místo růženců začal opravdu hledat Boha).
 
   Jiná situace ale nastane, pokud někdo začne prosazovat stavbu veliké modly uprostřed centrálního náměstí v Praze či se bude pokoušet "zasvěcovat Český národ Neposkvrněnému početí", což má přikázáno od té mocnosti dělat. To je pak něco, co se mě týká a musím na to reagovat, podobně jako kterýkoliv z jiných křesťanů.
 
 
  Stejné je to s politickými zásahy víry do života celého státu. Pokud někdo věří, že první den týdne se musí odpočívat, jinak je to rouhání proti jeho bohu, je to úplně jeho věc. Pokud ale skrze politický lobbing prosadí zákaz činností v tento den (např. obchodu a pod.) a násilím tak donutí všechny ostatní přistoupit na jeho víru, už to není věc jen té víry a je potřeba se ozvat.
 
 
 
 
  Anonymní diskuze mne taky moc nelákají, proto jsem tady na Granosalis. Už jsem to psal víckrát: Nebaví mě číst nadávky o pitomcích, debilech, přímé urážky, snižování lidí a podobně. Jsem docela rád, že většina účastníků tenhle způsob diskuze tady neprojevuje, přesto, že je tu diskuze hodně ostrá a jsem rád, že lidi, kteří to dělali, už tu z velké části nejsou, protože jejich příspěvek k diskuzi byl nulový.
 
  Nevadí mi, když někdo jakkoliv ostře šije do toho, čemu věřím, vždyť od toho jsem také tady. Může vysmívat tomu, co věřím, může se vysmívat mým názorům. Neberu to jako projev nelásky, ale jako projev diskuze a zkoušky. Kdyby to, čemu věřím neobstálo v tak lehké věci, jakou je diskuze na dálku, jak by mohly obstát v čemkoliv jiném?
 
  Pokud už jde o diskuze, jsem tu kvůli názorům lidí. V téhle věci se mi přiznám se lépe diskutuje s křesťany nebo "nevěřícími", protože tu svoje názory píší. S katolíky se diskutuje o kus hůř (vyjímkou je třeba Vassil), protože do diskuze píšou jen to, co se naučili a co vědí, že mají psát, vlastních názorů na nějaké téma je minimum. To pro mne není nijak přínosné - v 95% to jsou věci, které dávno znám, nebo si je můžu zjistit kdekoliv jinde.

Podobná témata

Katolicismus

"Proč reaguju na příspěvky?" | Přihlásit/Vytvořit účet | 6 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Proč reaguju na příspěvky? (Skóre: 1)
Vložil: oko v Pátek, 03. říjen 2008 @ 10:49:24 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Zkus nezaujatě porovnat svoje dva výroky, jeden směrovaný na svoji osobu, druhý na katolíky.

"Jestli v diskuzi napíšu nějakou svoji zkušenost, kterou jsem v životě prožil, tak si za ní stojím. Když mi někdo napíše: "To, cos prožil není pravda, mýlíš se", tak mě to trochu vytáčí. Jestli někdo nevěří druhému zkušenost, kterou prožil, tak nad čím chce vlastně diskutovat? Jestli nemá základní úctu ke slovu, které o sobě někdo píše, jak může mít alespoň úctu k názorům, které má? Pokud někdo píše o mne osobně, můžu dobře vědět, jestli je to pravda, nebo lež."


S katolíky se diskutuje o kus hůř, protože do diskuze píšou jen to, co se naučili a co vědí, že mají psát, vlastních názorů na nějaké téma je minimum.


Tady je jasně vidět, jaké máš vůči katolíkům předsudky, že jim upíráš svobodu vlastního vyjádření a myšlení a snažíš se tak devalvovat obsah našich příspěvků. Za svoji osobu jasně prohlašuji, že nikdy nepíšu o něčem, co nemám prožité na své vlastní kůži. Proto také nemám ve zvyku tapetovat a odkazovat na jiné. Re: Proč reaguju na příspěvky? (Skóre: 1)
Vložil: LUPUS v Pátek, 03. říjen 2008 @ 12:02:10 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
A co jsi tedy prožil, cozinče, jaká je tvá osobní zkušenost? Pokuds už o tom tady psal, stačí odkaz na článek. Pokud nechceš psát věřejně, pošli prosím osobní zprávu. Díky!Stránka vygenerována za: 0.15 sekundy