Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Blanka.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 6, článků celkem: 16543, komentáře < 7 dní: 242, komentářů celkem: 423161, adminů: 60, uživatelů: 5230  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 78 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
115628137
přístupů od 17. 10. 2001

Grano Salis: Žhavá témata

Search on This Topic:   
[ Go to Home | Select a New Topic ]

Aktuality: SEBEVRAŽDA STÁTU IZRAEL
Žhavá témata

poslal Nepřihlášený

Na internetu jsem našel toto, cituji:


"Goyim tomu říkají válka mezi ž  a Ž, zatímco Židé to nazývají střetem mezi Tórou a Talmudem. Jsou to ale jen dva různé názvy pro totéž."

Jedna z reakcí:

Nám, gojim, potažmo křesťanům, může být boj mezi ž  a Ž absolutně lhostejný, protože oba tábory nás svorně nenávidí.

MÁME-LI PŘEŽÍT, NESMÍME BÝT S IZRAELEM - ALE ANI PROTI NĚMU!!!

To, že je Evropa zaplavena muslimskými migranty a nacizovanými Ukrajinci, není náhoda. Obě skupiny mají k Židům nepřátelský poměr a mají motivaci jít na Izrael, zatímco Češi takovou motivaci postrádají. Proto jsou také nově příchozí systematicky zvýhodňováni proti Čechům. Nově příchozí budou také hlavní síly navlečené do evropských uniforem, podřízených evropskému velení, které stát Izrael zničí.  

O tom, že bude Izrael zničen:

DVOJÍ ALIJA, DVOJÍ IZRAEL

K rozhodnutí USA uznat Jeruzalém hlavním městem Izraele

Izrael - odhalení tajemství  (video)

Stát, který vznikl z lidské vůle, z lidské vůle také zanikne. 
Stát, který vznikl v potocích lidské krve, v potocích krve také zanikne. 
Bohužel, na tom nezměníme vůbec nic. 
*
TAK TO JE POZORUHODNÉ.

Dnes je už zřejmé, že se proroctví obsažená v Bibli naplňují. Ve videu "Izrael - odhalení tajemství" se ve 24 minutě říká, že stát Izrael stvořili Rothschildové, což koresponduje s poznatky uvedenými v článku "DVOJÍ ALIJA, DVOJÍ IZRAEL".

Idea státu Izrael vznikla v duchovním klimatu tzv. "rabínského" judaismu. O co tu vlastně jde?

Judaismus vznikl někdy v 3 tisíciletí př.n.l. 
Populárně viz:

Toto náboženství, jako náboženství věčné, spočívalo na 3 pilířích, totiž chrámu, veleknězi a oběti, což je zakotveno ve 3. Knize Mojžíšově 16:34. Tato forma uctívání Hospodina vzala za své zničením jeruzalémského chrámu v r. 70 n.l., kdy chrám, velekněz i oběti se zničením chrámu zanikly. 

Místo náboženství původního, věčného, které se transformovalo v novou vyšší formu, totiž křesťanství, Židé postavili judaismus s přívlastkem "rabínský", který se sice jako původní judaismus tváří, nicméně s ním nemá vůbec nic společného, protože chrám, velekněz i oběti v něm chybějí. 
Tím toto náboženství pozbylo věčného rázu a stalo se náboženstvím dočasným, tedy modlářstvím, které skončí s druhým příchodem Mesiáše, tentokrát v moci a síle, kdy modly zcela zmizí, viz Iz. 2:18,19.

Problém rabínského judaismu řeší i tento článek:

Vychází ze staré smlouvy smlouva nová - anebo rabínský judaismus?

V tomto duchovním klimatu Dr. Theodor Herzl, vtělil své představy o vzniku státu Izrael do své knihy "Der Judenstaat"

Z tohoto konceptu i z konceptů jiných vzniklý stát Izrael rozhodně není obnoveným královstvím izraelským (což potvrzuje první link), ale světským státem, vzniklým z vůle Rothschildů, což konstatuje video od 24 minuty. 

Je faktem, že na území Palestiny před vznikem státu Izrael, žili Židé, muslimové a křesťané v míru. Vznikem státu Izrael odešel z této oblasti pokoj. Proti vzniku státu Izrael byli i rabíni, kteří neztratili soudnost.

A protože tento stát vznikl v vůle Rothschildů, z jejich vůle také zanikne. Proti tomu nelze namítat vůbec nic. A proto v takovém státě domorodci, tj. Palestinci, nemají ani zdaleka taková práva, jako cizinci ve starém Izraeli.

V 5M. 23:8 se Židé vyzývají k tomu, aby si nehnusili Edómce, neboť to jsou jejich bratři. A dokonce ani Egypťany, protože byli hosty v jejich zemi. Dokonce ve 3M. 25:23 se říká, že země je Hospodinova a Židé jsou v ní jen hosté a přistěhovalci - což se ostatně praví i ve druhém linku.

Všechny tyto biblické zásady jsou v moderním státě Izrael popřeny - což přinese jen Boží soudy na tuto zemi. 

Všimněme si nenávistného projevu izraelského ministra obrany pana Yoava Gallanta, který přirovnává Palestince k lidské zvěři, která nebude mít žádní jídlo, potraviny, ani vodu, což nám zprostředkovává video od 54 minuty. 

JAKOBY HITLER MLUVIL!!!
TAK TOTO JE RASISMUS!, KTERÝ JINAK ŽIDÉ TAK ODSUZUJÍ!!
ZLOČINY PŘITAHUJÍ BOŽÍ SOUDY!!!

Kde je biblický princip, že Bůh stvořil člověka ke svému obrazu 1M. 1:26,27???

Tak Izrael má právo sypat bomby na nemocnice a křesťanské kostely v Gaze??? Kdo mu toto právo udělil???
Jistě, bez spolupráce" s Hamásem, který obstarává  záminky, by takové útoky byly neobhajitelné, což má svoji logiku. Když němečtí nacisté za 2. sv. války prováděli na dobytých územích "etnické čištění" s cílem, aby tato území byla "judenrein", tak to hodnotím jako zločin. Stejně tak hodnotím i "etnické čištění" prováděné Izraelem na palestinském území.

 Fašismus je mezinárodní; existoval fašismus italský, německý - tak proč by nemohl existovat fašismus židovský??? Je snad stát Izrael nekritizovatelný???

Dále se musím zmínit o drzosti dvou izraelských politiků, pánů Rama Ben Baraka a Danny Danona, kteří ve WSJ drze prohlašují, že uprchlíky z Gazy by měla převzít Evropa, která k nim prý!!! má závazek!!!


Víte, co to znamená?Z našeho hlediska je jasné, proč pan Rakušan hlasoval v červnu na Evropské radě pro migrační akt! Islamizovaná Evropa pak půjde na Izrael (link 1); tedy islamizace Evropy válku s Izraelem jen uspíší! Nemohu se zbavit dojmu, že si izraelští politici tuto válku přejí!

Z izraelského hlediska je pak jasné, že touto drzostí, omezeností a fanatismem  oba politici prakticky odepsali židovskou diasporu v Evropě. 
Podobně se zachoval před lety i izraelský rabín pan Baruch Efrati, který (viz první link) prohlásil, že islamizace Evropy je dobrou věcí


Žasnu nad omezeností a tupostí tohoto rabína!!! Nevidí si ani na špičku svého rabínského nosu!

Jenže jsou i Židé, kteří proti zločinné vládě Izraele protestují. Jedna paní, přeživší Osvětim, se  12. 11. t.r. v Torontu statečně pustila do kritiky politiky Izraele a na podporu Palestinců!!! (video nelze stáhnout)

Soucítím s lidem Palestiny, který v Gaze prochází nyní nezměrným utrpením. Soucítím i s občany Izraele, které vláda zradila tím, že nařídila armádě vyklidit část hraničních opevnění a tak umožnila Hamásu provedení útoku. Dále viz video - třetí link.

Ze zřejmé, že nás už do budoucna nic dobrého nečeká. Gibraltarský průliv je Achillovou patou vojenské moci USA ve Středomoří. Bude-li tento průliv uzavřen, pak se námořnictvo USA ve Středomoří, stejně tak i stát Izrael octnou bez zásobování, a tudíž v pasti. 

Osobně si myslím, že se Izrael sesype synchronizovaně s USA, a to nejpozději do konce roku 2025.

Modleme se hlavně za trpící palestinský lid!
Modleme se za mír v Gaze i na Ukrajině!!!

Obraťme svůj zřetel ke Kristu, našemu Spasiteli, který má moc nás vytrhnout ze všeho zlého, co přichází na svět!

Vložil: Tomas v Neděle, 26. listopad 2023 @ 09:27:31 CET (283 čtenářů)
Více... | 13 komentáře | Aktuality | Skóre: 0Život víry: Kdo to však umí anebo se to aspoň učí?!!
Žhavá témata

poslal Frantisek100

Nedávno jsem napsal článek, kterým jsem si myslel, že přiměju věřící k přemyšlení. Reagoval jen nevěřící Jirka. Nikdo  z věřících nechce přiznat, že podle toho, co se píše v Genesis, lidské hříšné jednání zavinilo utrpení i zvířat. To je typické pro drtivou většinu věřících křesťanů. Myslí si o sobě, jak jsou svatí, důležití, díky Kristu jsou  bez hříchu… Člověk však způsobil zvířatům i další utrpení navíc, než vyplývají z potravinového řetězce. 


Křesťanská civilizace zavinila ty nejhorší války v dějinách a okupovala skoro celý svět. Lidé  s křesťanskou výchovou nakonec páchali hrozné zlo v koncentračních táborech  a nejen tam. Páchali ho bez výčitek svědomí. Zrovna jsem se díval na dokument popravy velitele Osvětimi. Proč je u jeho popravy kněz? Kde byl kněz, když lidé umírali v plynových komorách a SS vytrhli maminkám miminka  a házeli je před nimi do ohně? Fašista Tiso, katolík, před popravou prohlásil, že by se vždy zachoval stejně. A církve po válce pomáhaly válečným zločincům utéct před spravedlností.  

  Adventisté  kladou důraz hlavně na sobotu, ale nikde jsem nečetl ve spisech jejich zakladatelky církve, zda ona nějak protestovala ve své době proti americkému rasismu. Americké hnusné náboženství stejně jako stovky dalších církví a sekt.   

   Na Ukrajině je fašistický režim  a uctívání Bandery. A vadí to snad křesťanům? Tak jako jim dříve nevadil fašismus? A s jakou chutí pak zabírali majetek židů, kteří se již neměli vrátit. Zabírali ho už za jejich života a s klidným svědomím. Kam se poděla křesťanská výchova a je fuk, zda katolická či luteránská či jiná křesťanská??     Kdo tedy ovládal a ovládá křesťany? 

 Hádáme se tu o kraviny, ale k podstatě problémů nejdeme. Už vidím, jak mi nějaký fanatik napíše, proč si neuvědomuji, že žijeme v říši zla. Proč si v této říší zla právě křesťané tak hezky ustali a zabydlili se ? Proč se neumí dohodnout i mezi sebou? Někdy se ptám. Co je to vůbec za lidi?     A tady?  Hádají se kvůli zbytečnostem. Každý si věří po svém a nikdy se nedomluví, protože každý mluví jinak  a myslí jinak. A na většinu asi působí  náboženství jako opium, které vede k utlumení myšlení, zničení empatie…..   

 Nedávno jsem poslouchal kázání jednoho kazatele. Docela mne to rozhodilo. Mluvil o vodě života, duchovním pokrmu, ale vůbec ho nenapadlo, zda lidé mají na tuto „vodu“  a „pokrm“ chuť. Zda po něčem takovém touží, když jim to nabízí lidé, na kterých není vidět nějaká změna.  

 Stále více vidím u křesťanů, že jim chybí empatie nebo mají nějakou jinou empatii. Jsou zcela politicky závislí na tom, co jim někdo servíruje a zobají mu to z ruky. Stále je u nich v módě nenávist vůči Rusku. Asi mají v podvědomí, že je to říše zla a bezvěrců. Nemiluji Rusko a nechtěl bych tam žít, ale proč nejsou křesťané objektivní. Proč nehledají pravdu? Vždyť jen svým myšlením a chování dokazují, že víra v Krista tak, jak ji praktikují, nevede k dobru. Zlo plodí jen  zlo. Jedině Pán Ježíš chtěl toto přerušit a ukázat, že lze se chovat jinak. Kdo to však umí anebo se to aspoň učí?!!    
Vložil: Tomas v Úterý, 21. listopad 2023 @ 12:05:41 CET (356 čtenářů)
Více... | 31 komentáře | Život víry | Skóre: 0Z internetu: Poznáte pravdu a pravda vás vysvobodí . . .
Žhavá témata

poslal Nepřihlášený

https://odysee.com/@danajan:d/izragfdelodhal52kjejkl:9?fbclid=IwAR1S93dKNDaStO05nlu-nrm2og1FZC3yQZkV0fb5a2LsjTwdRWhjkoKai0Y


Vložil: Tomas v Úterý, 07. listopad 2023 @ 10:34:51 CET (304 čtenářů)
Více... | 16 komentáře | Z internetu | Skóre: 0Život víry: Mají dnes křesťané pozitivní význam????
Žhavá témata

poslal Frantisek100

Někdy slyším od věřících lidí, že o nevěřících mluví jako o těch, kterým se líbí hřešit, a proto nechtějí nic slyšel o Bohu od věřících. 


   Ale to jejich velký omyl, že si tohle o nevěřících myslí.   

 Ti nevěřící jim nevěří proto, že jim  nerozumí a  navíc v dnešní době nemají k nim  také důvěru.  Dále se bojí i toho, aby se nestali součástí nějaké sekty, která jim bude řídit život a do všeho zasahovat.     

 Stačí se podívat kolem nás a do médií a na politickou scénu. Západní politici se na jedné straně chovají zbožně, modlí se veřejně, chodí do kostelů apod., ale to jsou většinou bezcharakterní lidé. Podporují válku a  dělají vše pro rozeštvání národů a států. Moji známí věřící z církví, které mají původ v západních zemích a USA, věří jen našim a západním  médiím a žijí ve stavu, kde hlavní nepřítel je Rusko. Přehlížejí  úmyslně ukrajinský fašismus, banderismus atd.  protože setrvačně jedou v myšlení, které měli dřív. Chovají se stejně jako fašisté, kteří považovali za důležité zničit sovětský komunismus. Proto nacistům  pomáhaly i církve. A dnes je to podobné. Půl pravdy anebo ani kousek pravdy a hlavně lež  a propaganda  Zničit Rusko a Čínu. 

O jaká to křesťanská láska!!??    

Před rokem  89 jsem byl naivní a věřil, že křesťané jsou stateční a charakterní lidé. Brzy po roce 89 jsem narazil a sám se zesměšnil. Naivní blbec. Ale přesto věřím v Boha. K víře mne nepřivedlo fanatické kázání nějakého kazatele, ale zkušenost s  jedněmi  vzácnými opravdovými věřícími. Oni ke mně projevili lásku a svojí upřímnou modlitbou zapůsobili na Ducha Božího, jinak si to nedovedu představit, že jsem se stal věřící v Boha. A víru mám i přes všechna zklamání a útoky spíše pobožných než nevěřících, kteří dokážou být velice útoční, pokud nevěříme podle nich. 

   Ale k čemu to vše, co je dnes ve světě, vede? Každou chvíli může začít jaderný konflikt, který povede ke zničení lidstva.  A křesťané stojí na straně zla. Jakou mají tedy víru? Kdo je ovládá? Mají v té dnešní podobě význam a smysl?    
Vložil: Tomas v Úterý, 26. září 2023 @ 01:25:52 CEST (1211 čtenářů)
Více... | 80 komentáře | Život víry | Skóre: 0Grano Salis: Kdo je náš nepřítel
Žhavá témata

poslal Nepřihlášený

    Se znepokojením sleduji komunikaci mezi námi na GS a dnešní soukromá zpráva mě trochu uklidnila. Nejde prý o křesťanský portál, ale portál s tématem křesťanství, kde vstupuje svobodně ten, kdo chce. Tím se dost vysvětluje. Nemyslím a necítím k nikomu z vás odpor. Odpor cítím k tomu, kdo za tím stojí, a který musi mít velkou radost. Jeden z vás nás vybídl k tomu, abychom zbystřili svoji pozornost nad současným děním ve světě. Nebo spíš nad zkaženým Západem a určitou naději vidí v tom, který je údajně nenáviděn a to je Rusko. Sleduji pravoslavné v Rusku a v těchto dnech vydali článek, který to celkem rozporuje. Volné přeloženo Googlem se tam píše:


     V Rusku je globální agenda digitální transformace vykonávána zrychleným tempem. Zvláště ve školství. Všechny děti jsou nahnané do federálního státního informačního systému " Moje škola" ministerstvem digitálního rozvoje a jsou jim vnucované digitální platformy ( Sferum, NES, Sberklass, UCHI.ru...) s digitálním obsahem, který má nahrazovat učitele.
     Úřady pod záminkou ochrany osobních údajů pracují na vytváření jednotné databáze gen. informací, tj. otisků prstů, sken. tváře, hlasů aj. 
      Koncem roku byl představen návrh zákona o digitálním rublu podle globálního projektu CBDC. Ten byl údajně inspirován částečně bitcoinem a jinými kryptoměnami, zatím je ve fázi hypotéz, ale více jak 80% centrálních bank se digitálními měnami zabývá. První dig. měnou vydanou hlavní ekonomikou byla čínská digitální RMB. 
      V článku se také píše o Kurčatové, která představila strategii transhumanistů na sloučení člověka a stroje. Byl zmíněn i nějaký Putinův projekt, ale odkaz byl nefunkční. Což se na těchto stránkách po čase stává, že jsou videa odstraněna, takže cenzura zřejmě působí lépe, než zde u nás. Tady se o cenzuře kupodivu ale také dost často mluví, údajně kvůli bezpečnosti naší země.
     Ještě byla zmíněna modernizace ve zdravotnictví.Vláda se intenzivně podílí na vývoji schvalování tzv. Pandemické dohody pod záštitou WHO, ze které vyplývá celosvětový transfer lidské genetiky. Za tím účelem Ministerstvo zdravotnictví RF oznámilo rozšířené testy DNA pro novorozence v porodnicích a jejich odběr vzorků, dále vzorků různých infekcí, rychlý dovoz a distribuci inovativních  vakcín proti novým infekcím ve všech zemích. Hovoří se zde předběžně o nových pandemiích, kterými se elity horlivě zabývají. I min. zdrav. v Rusku vytváří jednotný registr pacientů.
   Takže protesty WEF, WHO atd. na věřící v Rusku působí, že jsou jen póza. V reálu se jede podle plánu na vytvoření NWO. Budoucnost může přinést cokoliv. Podle jednoho bývalého generálního ředitele švýcarské banky, může jeden den banka odmítnout vydat hotovost a druhý den nabídnout své řešení, který zákazník bude nucen přijmout. Bude nucen? Víme, že přijde čas, kdy nebudeme moct nakupovat ani prodávat. Jsme na to připraveni?
   K takovým změnám je zapotřebí nastolit takovou situaci, aby je lidstvo přijalo. K tomu jistě přispěl jak covid, tak válka na Ukrajině, tak i energetická krize. Rozhodně se globalistům povedlo odvést naši pozornost od zavádění totality ve světě. Ten, kdo za nimi stojí, působí i zde. Věřím, že až přijde čas, semkneme se. Zkusme se nad tím zamyslet, kdo je náš skutečný nepřítel a jestli někdy nepromomlouvá skrze nás. Nemůžeme předvídat, jak dlouho ještě budeme mít svobodu slova.
     Tím se dostávám k tomu, co jsem zde nepromyšleně navrhla, možnost uzavírat diskuze pod články. Váhavost některých z vás a vyjádření nespokojenosti mě přivedlo k přehodnocení a ke změně postoje. Je to na vás. Jsem tu krátce a tolik času zde netrávím, abych do toho viděla a prosazovala změny. Ještě jednou se omlouvám. Úmyslem bylo vytvořit pro jednotlivé skupinky příjemné místo sdílení víry ...nic víc a nic míň. Posloužilo to k další eskalaci konfliktu mezi vámi. Takže opak toho, co jsem chtěla. Tím končím se sebemrskačstvim. Bůh vám žehnej! Bůh žehnej všem lidem dobré vůle a těm, kteří neplují s hlavním proudem a nenechají se jím manipulovat!!
Vložil: Tomas v Úterý, 09. květen 2023 @ 14:51:01 CEST (900 čtenářů)
Více... | 81 komentáře | Grano Salis | Skóre: 0Život víry: Všichni bičujeme Pána Ježíše a tváříme se....
Žhavá témata

poslal Frantisek100

V některých příspěvcích se tady píše o bičování Ježíše. Jsou zde obviňováni katoličtí věřící, kteří sem přispívají. Čím bičují? Nevěří snad v Pána Ježíše? Proč nejsme objektivní? 

Vložil: Tomas v Neděle, 30. duben 2023 @ 17:57:42 CEST (466 čtenářů)
Více... | 1512 bytů | 27 komentáře | Život víry | Skóre: 0Život víry: Jak to udělat, aby lidé změnili postoj k Bohu
Žhavá témata

poslal Frantisek100

     Slýchávám u věřících názor, kdo chce, tak uvěřit může. Jenže jak to udělat, aby člověk chtěl? Jsem toho názoru, že křesťané v prvních staletích, když evangelizovali, měli výhodu. Přinášeli něco nového, co nebylo zprofanované. Dnes  je křesťanství zprofanované náboženství. Dějiny dokazují, že nefungovalo. Křesťanští vládci způsobovali mnoho válek  a je to tak i dnes. Když se podíváme na mapu světa na začátku minulého století, ovládali křesťané většinu světa. Násilím se zmocnili jiných národů a zemi a maskovali vše evangelizací.         

Vložil: Tomas v Sobota, 22. duben 2023 @ 14:40:25 CEST (447 čtenářů)
Více... | 2380 bytů | 28 komentáře | Život víry | Skóre: 0Teologie: Trojice nebo trojjedinost - špatné dědictví křesťanství
Žhavá témata

poslal Mikim

Vložil: Tomas v Sobota, 22. duben 2023 @ 14:37:08 CEST (399 čtenářů)
Více... | 9366 bytů | 44 komentáře | Teologie | Skóre: 0Život víry: Ohnivá ulička.
Žhavá témata

poslal brusle7


V dobách, kdy ještě nebyl internet, jsme jako děti hrávaly plno různých venkovních her. U některých her to byly souběžně i tzv. "hry na fanty" - a pak se fanty následně vyhodnocovaly dále s říkankou "co mám dělat s tímto fantem, na který si právě myslím?" A následovaly různě těžké a srandovní úkoly, které jsme my děti  musely splnit.

Jedním z úkolů byla tzv. "Ohnivá ulička". To se děti ze dvou stran postavily jakoby do uličky proti sobě a dítě plnící úkol probíhalo "ohnivou uličkou" mezi dětmi, kde do něj ostatní mohli strkat, bouchat, pošťuchovat atd. (ale rozumně - byla to spíše legrace při plnění úkolu).

Proč o tom zde píši? Ohnivá ulička mi připomíná příchod nových křesťanů sem na Granosalis. Čím více křesťané píšou o pravdě a o Ježíši, tím ohnivější je odpor nekřesťanů a pálivější  následující "ohnivá ulička" , potvrzující křesťanství u  procházejících. 

Děkuji Willymu, že přijal v lásce a pokoře tuto "ohnivou uličku". Děkuji  i Vám ostatním křesťanům (zejména Cizinci, Myslivci, Shoně, Milce a dalším) , jež trpělivě snášíte urážky, nepochopení  a opakované slovní napadání  od nekřesťanů - za svá svědectví  o Kristu.

Chvála Kristu!   -   Brusle7


Vložil: Tomas v Úterý, 18. duben 2023 @ 09:01:09 CEST (1467 čtenářů)
Více... | 197 komentáře | Život víry | Skóre: 0Teologie: Důkaz, že Ježíš a původní aramejští křesťané byli vegetariáni,
Žhavá témata

poslal mikim

Už jsem tady odkaz na tento článek jednou dával a jsou tam zajímavé informace, tak ho zde dávám přeložený ještě jednou celý:

Je to trošku delší čtení (cca 20 stran ve Wordu), autor se věnuje důkazům z biblických a nebiblických zdrojů, apokryfů apod., občas se v závěru opakuje nebo na chvíli zavítá s důkazy i do Indie (vegetarián se nezapře) dává tam i odkazy odkud čerpal, ale jinak tam jsou zajímavé informace podporující vegetariántsví Ježíše i apoštolů, kteří chodili s ním.

Takže, pokud jste masožrouti tak raději nečtěte .
Vložil: Tomas v Neděle, 16. duben 2023 @ 14:18:04 CEST (336 čtenářů)
Více... | 60145 bytů | 13 komentáře | Teologie | Skóre: 0Nové Nebe a nová Země
Žhavá témata

poslal Nepřihlášený

Potom viděl jsem Nebe nové a Zemi novou: Nebo první nebe a první země byla pominula: a moře již nebylo. A já Jan viděl jsem město svaté Jeruzalém nový s stupující od Pána všemohoucího Stvořitele s nebe / připravený, jako nevěstu okrášlenou muži svému. I slyšel jsem hlas veliký s nebe, řkoucí / Ay stánek Páně s lidmi / a bydlitiť bude s nimi: a oni budou lid Jeho / a On s nimi bude, jsa Bůh jejich. A setřeť všelikou slzu s očí jejich / a smrti již více nebude / ani kvílení (nářků) / ani křiku / ani bolesti nebude více: nebo první věci pominuly. I řekl Ten, kterýž seděl na Trůnu / Aj, nové činím všecko. I řekl mi / Napiš to: neboť jsou tato slova věrná a pravá. I dí mi / Již se stalo: Jáť jsem Alfa i Oméga / počátek i konec. Jáť žíznivému dám z studnice vody živé, darmo. Kdož svítězí, obdržíť dědičně všecko: a buduť jemu Bohem / o on mi bude synem. 
Poznámka: Zjevení Jana 21. a 22. kap.
Vložil: Tomas v Úterý, 11. duben 2023 @ 11:36:37 CEST (180 čtenářů)
Více... | 3544 bytů | 4 komentáře | Skóre: 0Život víry: Nemá žádný pohřeb a nikdo nepoděkuje Otci za Syna.
Žhavá témata

poslal Frantisek100

Je pohřeb. V kostele je rakev. Zazní kázání kněze, vzpomínky na zesnulého, modlitby a pak kondolence pozůstalým. V Jeruzalémě před dvěma tisíci léty zemřel Boží Syn. Nemá žádný pohřeb a nikdo nepoděkuje Otci za Syna.   


 Nikdo nevzpomene na jeho život a co vykonal. 

Jen malá skupina žen s mladičkým Janem pláče nad umírajícím. Pohřeb žádný není a tělo se rychle uklidí do hrobky. 

  K čemu jsou velikonoce ? 

 Je to právě čas nahradit to, co lidé neučinili. Připomenout si, co Pán Ježíš vykonal  a poděkovat Otci za svého Syna. 

   Kdo to dnes dělá?   Plno lidí neví, co velikonoce znamenají. V zemi, která je údajně zbožná, USA, není ani jeden velikonoční svátek.   A Bůh tak to zařídil, abychom si každý rok připomínali jak narození o vánocích tak i smrt Pána Ježíše. Z vánoc i  z velikonoc se stala komerční záležitost.   Není právě tohle znak doby konce? 

 8Ujišťuji vás, že se jich brzo zastane. Ale nalezne Syn člověka víru na zemi, až přijde?“
Vložil: Tomas v Úterý, 11. duben 2023 @ 11:28:01 CEST (601 čtenářů)
Více... | 49 komentáře | Život víry | Skóre: 0Život víry: Ale nebudete-li činit pokání, všichni právě tak zahynete.
Žhavá témata

poslal Frantisek100

Svědčíme o Kristu a jdeme  s ním, píše Brusle. A dělá tohle křesťanský svět? Dva národy stejné víry se mezi sebou vraždí a křesťané ? Je svědectvím o Kristu posílat zbraně a další prolévání krve? Dvě světové války vznikly v zemích, kde žili křesťané a stejně tak i fašismus. Proč nehledáme pravdu a proč to křesťané neučí svět? 

Vložil: Tomas v Pondělí, 03. duben 2023 @ 13:04:26 CEST (382 čtenářů)
Více... | 3266 bytů | 16 komentáře | Život víry | Skóre: 0Kontrasty: Bojíte se pravdy? K čemu je církev?
Žhavá témata

poslal Frantisek100

Re: Neskončí svět katastrofální atomovou sebevraždou??!! (Skóre: 1)
Vložil:
Willy (stanislav.velicky@seznam.cz) v Neděle, 19. březen 2023 @ 13:46:35 CET
(O uživateli | Poslat zprávu) )Kde a od koho se v tobě vzala tahle rétorika smrti, Františku? Z Bible to není !

]

Vložil: Tomas v Středa, 22. březen 2023 @ 09:59:23 CET (343 čtenářů)
Více... | 3584 bytů | 6 komentáře | Kontrasty | Skóre: 0Život víry: Jak v praktickém životě rozpoznávat, co je skutečně Boží vůlí?
Žhavá témata

poslal oko

Křesťan, jako dítě Boží by měl žít způsobem, aby se líbil Bohu, aby konal skutky, které pro něho nebeský otec připravil.(Ef 2,10).
Vždyť jsme jeho dílo, stvořeni v Kristu Ježíši k dobrým skutkům, které Bůh předem připravil, abychom v nich žili.

Vložil: Tomas v Neděle, 19. březen 2023 @ 11:49:35 CET (527 čtenářů)
Více... | 4429 bytů | 49 komentáře | Život víry | Skóre: 0Historie: Biblický unitarismus od rané církve přes středověk
Žhavá témata

poslal mikim

Biblický unitarismus od rané církve přes středověk

Mark M. Mattison


(narazil jsem na tento zajímavý článek, překlad Google):


Termín „biblický unitarismus“, jak je použit v tomto časopise, označuje netrinitářskou teologii, která je v souladu s inspirovaným Božím slovem. Jsme přesvědčeni, že toto chápání Písma není nové, ale bylo propagováno v různých dobách a na různých místech v dějinách církve. Účelem tohoto článku je položit základ pro budoucí diskusi na toto téma.


Nejprve však musíme definovat naše pojmy.


Výraz „psilantropismus“ je nevhodný jako popis naší christologie. Ačkoli některé z teologií, o nichž se zde diskutuje, mohou být vhodně označeny jako „psilantrop“, je třeba poznamenat, že bibličtí unitáři byli vždy obviňováni z toho, že činí Krista „pouhým člověkem“. To je méně než spravedlivé. Člověk, který je od okamžiku svého stvoření jednorozeným nebo jedinečným Synem Božím, který se jediný zázračně narodil z panny, která jediná vedla lidský život bez hříchu a který byl vychován jako nesmrtelný, je sotva "pouhý člověk."


Termín „adopce“ bude používán v nejširším slova smyslu. Technicky tento termín označuje christologii zastávanou některými španělskými biskupy z 8. století, kteří považovali Ježíše za muže „adoptovaného“ Synem. Obecněji se používá v jakékoli christologii, která považuje Ježíše za vznešeného muže. Často se používá v hanlivém smyslu s tím, že Ježíš se stal Synem Božím při svém vzkříšení, proměnění, křtu nebo narození. Věříme spolu s Matoušem (1:16, 20) a Lukášem (1:35), že Ježíš byl stvořen jako Syn Boží při svém početí. Pro účely tohoto článku budeme tento termín používat k popisu jakékoli christologie, která popírá preexistenci Ježíše.


Jak uvidíme, unitarismus a adopcionismus nechyběly v rané křesťanské církvi. Občas se tyto tendence projevily v tom, co bychom charakterizovali jako biblický unitarismus, teologii, která považuje Otce za jediného pravého Boha a Ježíše za jednorozeného Syna Božího, který se narodil z panny a zemřel na kříži za naše hříchy. 


ŽIDOVSKÉ KŘESŤANSTVÍ

„Židovské křesťanství“ je notoricky obtížné definovat1 a používá se různými způsoby. Pro účely této studie budeme definovat židovské křesťanství jako nejranější vrstvu křesťanské církve (první křesťané, včetně většiny autorů Nového zákona, byli Židé), stejně jako heterodoxní židovské křesťany 2. mimo.

Církevní otcové, kteří jsou v této oblasti notoricky nedůvěryhodní, souhrnně popisují pět typů heretických židovských křesťanů: Cerinthians, Symmachians, Elkesaites, Nazoraeans, a Ebionites.

Ačkoli je Cerinthus pozdějšími otci charakterizován jako židovský křesťan a miléniar (tradice vysledovatelná ke Caiovi tvrdila, že Cerinthus byl autorem Zjevení), nejstarší a nejspolehlivější zdroje ho popisují jako důkladného gnostika s několika židovskými tendencemi (srov. Irenaeus, Adv. Haer., I.26.1). Můžeme tedy dojít k závěru, že nikdy neexistovala heterodoxní židovská křesťanská skupina známá jako Cerinthians.

Zdá se, že Symmachové také existovali pouze v myslích hereziologů. S největší pravděpodobností byl Symmachus ve skutečnosti Ebionite a odlišná skupina židovských křesťanů známá jako Symmachians nikdy neexistovala, ačkoli skutečnost, že židovští křesťané používali Symmachův překlad Starého zákona, mohla povzbudit rané křesťany, aby toto označení vymysleli.

Synkretističtí Elkesaité měli židovské křesťanské sklony, ale zdá se (navzdory Epiphaniovým spekulacím), že tito židovští apokalyptici byli až později ovlivněni židovskými křesťanskými skupinami na řece Jordán. Je tedy sporné, zda je lze spravedlivě identifikovat jako židovskou křesťanskou sektu.

Nezdá se, že by nazorejská teologie byla pro rané křesťany závadná, ačkoli jejich dodržování Mojžíšových zákonů nebylo samozřejmě „pravověrnou“ církví oceněno. Jeroným dosvědčuje, že „věří v Krista, Syna Božího narozeného z Marie Panny, a říkají o něm, že trpěl a vstal z mrtvých za Pontského Piláta, v něhož věříme i my, ale protože chtějí být Židy i křesťany , nejsou ani židé, ani křesťané.“6 Židovští křesťané byli typicky vyloučeni jak z „ortodoxní“ církve, tak ze synagog, a proto tvořili jakýsi „střední stupeň“.

Ebionité jsou popisováni jako přísní unitáři, kteří popřeli Kristovo božství, zavrhli Pavla a uplatňovali Mojžíšovy zákony. Ačkoli mnoho z nich popíralo zrození z panny, jak Origenes (Contra Celsus V.61), tak Eusebius (Eccl. Hist. III.27.1-6) připouštějí, že někteří z nich tuto doktrínu přijali. Nejspolehlivějšími autoritami na Ebionitech byli Irenaeus (který znal skupinu v Římě), Origenes (který znal skupinu v Egyptě) a Epiphanius (který vlastnil několik ebionitských spisů zpoza Jordánska, včetně Petrových kázání, Nanebevzetí Jakuba a evangelia).7 Zdá se, že mezi těmito různými skupinami Ebionitů byly rozdíly a člověk si klade otázku, zda snad nešlo o homogenní skupinu. Někteří učenci se domnívají, „že ‚Ebionité‘ bylo jen jedno pojmenování (mimo jiné zejména ‚Nazorejci‘) židovských křesťanů a navíc, že židovští křesťané zahrnovali různé skupiny a komunity.

Ebionité jsou popisováni jako přísní unitáři, kteří popřeli Kristovo božství, zavrhli Pavla a uplatňovali Mojžíšovy zákony. ačkoli mnoho z nich popíralo zrození z panny, jak Origenes (Contra Celsus V.61), tak Eusebius (Eccl. Hist. III.27.1-6) připouštějí, že někteří z nich tuto doktrínu přijali. Nejspolehlivějšími autoritami na Ebionitech byli Irenaeus (který znal skupinu v Římě), Origenes (který znal skupinu v Egyptě) a Epiphanius (který vlastnil několik ebionitských spisů zpoza Jordánska, včetně Petrových kázání, Nanebevzetí Jakuba a evangelia).7 Zdá se, že mezi těmito různými skupinami Ebionitů byly rozdíly a člověk si klade otázku, snad nešlo v homogenní skupině. Někteří učenci se domnívají, „že ‚Ebionité‘ bylo jen jedno pojmenování (mimo jiné zejména ‚Nazorejci‘) židovských křesťanů a navíc, že židovští křesťané zahrnovali různé skupiny a komunity.

Ačkoli mnozí z těchto židovských křesťanů zjevně neodrážejí postoje a praktiky apoštolů (mnozí z nich jsou duchem blíže Pavlovým judaizujícím odpůrcům), je třeba jim přiznat uznání za to, že zachovali některé původní novozákonní doktríny tváří v tvář stále více pohanská „ortodoxní“ církev. Tam, kde je židovský křesťanský vliv nejvýraznější, mají křesťané tendenci zdůrazňovat Kristovu lidskost (a často jednotnou povahu Boha) a také doslovnou hermeneutiku Písma. Židovské křesťanství přetrvalo staletí na východě a zvláště silné bylo v Antiochii.


ANTIOCHÉNSKÉ KŘESŤANSTVÍ

Křesťané v Antiochii byli dlouho chváleni za svou doslovnou hermeneutiku v rozporu s alegorizující hermeneutikou alexandrijských křesťanů. Mezi oběma školami byl zaznamenán další zásadní rozdíl: zatímco Alexandrijci zdůrazňovali Kristovo božství, Antiochéné zdůrazňovali jeho lidství. Tyto antiochénské tradice lze vysledovat až do prvního století. Petr, který byl uctíván židovskými křesťany, sám měl „nízkou“ christologii, jak uvádí Lukáš.

Počátkem druhého století kritizoval Ignác z Antiochie židovské křesťany ve svých epištolách Mag n esianům a Filadelfiům, ale zdá se, že vedl prohranou bitvu. Nezdá se, že by Ignácova „vysoká“ christologie byla v Antiochii normou. Theophilus Antiochijský, apologeta konce druhého století, byl hluboce ovlivněn židovským křesťanstvím.13 Krista vykresluje především jako člověka, jehož prostřednictvím se Bůh zjevuje.14

Navzdory jeho vyznamenání, že je prvním křesťanským spisovatelem, o kterém je známo, že používá termín Trinity, je těžké vůbec považovat Theophila za trinitáře. Jeho Bůh je spíše Jednota s nepřesně definovanými odnožemi nebo personifikovanými vlastnostmi.15 Po tři čtvrtě století nacházíme podobné myšlenky, které se objevují a sbírají novou sílu v teologii Pavla ze Samosaty.


PAVEL ZE SAMOSATA

Pavel ze Samosaty, biskup z Antiochie v letech 260 až 272, byl také ovlivněn židovským křesťanským monoteismem.17 Ačkoli je obtížné rekonstruovat Pavlovu teologii z fragmentárních zdrojů, které máme k dispozici, zdá se, že Pavel byl přísným unitářem.18 Zdá se, že schválil doktrínu homo ousia, tvrdil, že Slovo postrádá obživu (tj. nevěřil, že Slovo je hypostáze). Pro Pavla nebylo Slovo osobou, ale atributem Boha, který přebýval v člověku Ježíši. „Pro Pavla jsou Bůh a jeho Slovo jedno (homo ousios) bez rozdílu a potvrzovat preexistenci Syna znamená vyznávat dva Syny, dva Kristy; Ježíš je jedinečně inspirovaný muž.“19 Ačkoli byl samozřejmě obviněn, že z Ježíše udělal „pouhého člověka“, věřil, že Kristus se narodil z panny a že zvítězil nad hříchem. Philip Schaff popisuje Pavlovu doktrínu a přirovnává ji k pozdějším Sociniánům: Popíral osobnost Loga a Ducha svatého a považoval je pouze za síly Boží, jako je rozum a mysl u člověka; ale připustil, že Logos přebýval v Kristu ve větší míře než v kterémkoli dřívějším poslu Božím, a učil, jako Socinané v pozdějších dobách, postupnému povznesení Krista, určovaného jeho vlastním mravním vývojem, k božské důstojnosti. Připustil, že Kristus zůstal bez hříchu, zvítězil nad hříchem našich předků a pak se stal Spasitelem rasy.20 Pavel ze Samosaty byl dynamickým monarchou v tom, že vysvětloval Kristovo synovství jazykem adopce. V tomto pevně stojí v tradici židovských křesťanských monoteistů a lze jej klasifikovat jako biblického unitáře.

MARCELLUS A PHOTINUS

Ačkoli se vědomě snažil vyhýbat filozofickým spekulacím a spoléhat se pouze na Písmo, teologie Marcella z Ancyry nebyla tak biblická jako teologie Pavla ze Samosaty. Marcellus byl mluvčím Nicejské strany v konfliktu hom oousios ve čtvrtém století. Ačkoli věřil, že Bůh je „nedělitelný Monad“ nebo „jediná osoba“ a že Slovo postrádá obživu a nemůže být nazýváno Synem až do Vtělení, jeho teologie byla mnohem blíže „ekonomickému trinitářství“ Ireneje, Hippolyta, a Tertullianus.22 Marcellus věřil, že při stvoření a při vtělení se Monáda „rozšířila“ do Dyády a poté do Triády ve vylití Ducha. Věřil, že po Soudu se Triáda znovu stane Monádem. Chadwick píše: Pro Marcella byla jednota Boha před veškerou pluralitou: Bůh je sám o sobě jeden a je pouze ‚tři‘ v relativním smyslu kvůli své činnosti ve stvoření a vykoupení. … jakýkoli rozdíl mezi Synem a Otcem je pouze dočasný a relativní ke stvořenému řádu.23 Marcelovo popírání existence Slova, ale potvrzení ekonomického rozvoje Trojice ho staví duchem blíže k Sabelliovi než k Pavlovi ze Samosaty.

Marcellův žák Photinus ze Sirmia však tuto nauku o nesubsistenčním Slově pevně zasadil do kontextu biblického unitarismu tím, že s ním spojil formu adopcionismu. Pro Photina bylo popření existence Slova potvrzením pravého Kristova lidství. Sozomen dosvědčuje, že Photinus „přiznal, že je jeden Bůh všemohoucí, jehož vlastním slovem byly všechny věci stvořeny, ale nepřipustil, že generování a existence Syna byla před všemi věky; naopak tvrdil, že Kristus odvozoval svou existenci od Marie“ (Ecc. Hist. IV.6). Sozomen dodává, že jak Nicaejci, tak Ariáni byli stejně proti této doktríně.

Photinovi kritici správně přirovnali jeho učení k učení Pavla ze Samosaty a zařadili ho mezi židovské křesťanské „kacíře“. Jeroným píše, že „Photinus z Gallograecie, žák Marcella a vysvěcený na biskupa Sirmia, se pokusil zavést ebionitskou herezi.“24 Ačkoli Photinus popíral preexistenci a božství Krista, je třeba poznamenat, že zjevně nepopíral Pannu Marii. Narození, navzdory námitce Mariuse Mercatora proti opaku. Vzhledem k tomu, že Epiphanius by jistě zaútočil na Photina, kdyby ten ve skutečnosti popřel Kristovo zázračné početí, mělo by být toto obvinění pravděpodobně považováno za přikrášlování.25 Sedmá kniha Augustinových vyznání dále naznačuje, že Phótiniáni potvrdili narození z panny.

Photinus byl oficiálně čtyřikrát odsouzen, než byl úspěšně sesazen, i když se zdá, že byl vrácen na jeho stolici během Julianovy vlády. Julianus chválil Photina za to, že popřel, že Bůh kdy vstoupil do lůna.26 S nástupem Valentiniana v roce 364 byl však znovu sesazen a o dvanáct let později zemřel v exilu. Ačkoli psal značně, žádné z jeho děl se nedochovalo.

Na podporu doktríny, že Kristus neexistoval před jeho narozením, Phótiňané citovali 1. Korintským 15:45, ve kterém Pavel uvádí, že Krista předcházel Adam (srov. Epiphanius, Panari on, 71,3). Písmo, které se může zdát, že učí Kristův nebeský původ, vysvětlili Phótiniáni, ve skutečnosti odkazují na nebeský původ Kristova učení a moci. Na obranu svého přísného monoteismu citovali Izajáše 44:6: „Toto říká Hospodin – izraelský král a Vykupitel, Hospodin všemohoucí: Já jsem první a poslední; kromě mne není Boha“ (NIV).


ADOPTIONISMUS PROSTŘEDEM STŘEDOVĚKU

Adopcionismus přežil v Arménii a Byzanci ve formě paulicianismu, hnutí, které udržovalo rané syrské křesťanské tradice naživu po několik století. I když byli Pauliciáni tak pojmenováni kvůli své teologické spřízněnosti s Pavlem ze Samosaty, neexistuje žádný přesvědčivý důvod považovat antiochénského hereziarchu za jejich praotce.27 Jejich odmítání autority Říma, závislost na Písmu, praktikování křtu dospělých, ignorování ikon a trvání na tom, že Ježíš byl člověk adoptovaný Bohem, odráží rané křesťanské postoje.28 V devátém století mnozí z nich vyměnili svou adopční doktrínu za oživený gnostický dualismus doplněný doketickým Kristem, ačkoli adopcionismus přežil v některých kruzích Paulicianů ještě další tisíciletí. .29 Ačkoli by pauliciáni pravděpodobně neměli být považováni za přísné biblické unitáře o nic víc než například Theodotos, kožedělník,30 je přesto významné, že konzistentní tradici udržující Ježíšovo lidství lze vysledovat v celých dějinách církve.

Tato tradice přežila i v jiných kruzích. V roce 431 psal Marius Mercator o sardském biskupovi Bonosusovi, který byl s Marcellem a Photinem údajně stoupencem Ebiona, legendárního zakladatele sekty Ebionitů. Jeho následovníci, Bonosiané, se nacházejí ve Španělsku a jižní Galii přinejmenším do sedmého století. Tito adopcionisté (kteří mimochodem praktikovali překřtění) byli svými současníky charakterizováni jako fotiniáni.31 V roce 675 proti nim synod v Toledu zareagoval prohlášením, že Kristus je Syn Boží svou přirozeností, nikoli adopcí.

Toto tvrzení o století později popřeli Elipandus a Felix, dva španělští biskupové, k jejichž doktríně titul „adopcionista“ správně patří. Jejich populární teologie byla blízká nestorianismu, ke kterému jejich odpůrci odvozovali svou herezi. Ve skutečnosti není jasné, zda jejich přeformulování chalcedonské doktríny o „dvoupřirozenosti“ o Kristu záviselo na nestorianismu, antiochénské christologii (jako Theodora z Mopsuestie) nebo na nějakém jiném zdroji. Je pochybné, že jejich adopcionismus byl odvozen od bonosiánů, kteří byli biblickými unitáři.

Elipandus a Felix učili, že věčný Syn Boží, druhá osoba Trojice, přijal muže Ježíše při křtu posledně jmenovaných. Jejich christologie, stejně jako ta Pauliciánů, ji má jen málo co chválit, kromě jejího trvání na pravé lidskosti člověka Ježíše. Nezdá se, že by adopce netrvala dlouho po smrti těchto biskupů, ale stopy jejich christologie lze nalézt po celý zbytek středověku. Peter Abelard a jeho následovníci dočasně oživili adopcionismus ve 12. století a Duns Scotus (1300) a Durandus a S. Porciano (1320) používali termín „adoptovaný syn“ v kvalifikovaném smyslu.32 Tvrzení španělských adopcionistů, že lidský Ježíš byl Syn Boží „ne přirozeností, ale milostí“33 zní pozoruhodně jako výrok Michaela Serveta, že Kristus je Bůh „ne přirozeností, ale milostí“ (O chybách Trojice, str. 12b). Albert Newman o herezi adopcionistů napsal: Tento spor se rozšířil daleko do středověku a mohl v některých sektách přetrvávat až do doby reformace a později. Je pravděpodobné, že christologie antiochénské školy měla přímý nebo nepřímý vliv na adopční christologii.34 Toto tvrzení, i když je vzrušující, je pravděpodobně příliš optimistické. Ačkoli je lákavé nakreslit přímou linii od Nového zákona přes židovské křesťanství, antiochénskou christologii, španělský adopcionismus a unitarismus radikální reformace k biblickým unitářským církvím současnosti, 
pravděpodobně bychom to neměli ospravedlnit. 


ZÁVĚR

I když možná v tomto bodě nejsme připraveni postulovat nepřerušený řetězec biblického unitarismu od dob apoštolů až po současnost, můžeme dojít k závěru, že tato nauka v dějinách církve nechyběla. Různé židovské křesťanské sekty, někteří antiochénští biskupové (jako Pavel ze Samosaty), Photinus ze Sirmia, Bonosus a Bonosové ze Španělska a jižní Galie a další uznali skutečnost, že Bůh je absolutně jeden a že Jeho Syn, Ježíš Kristus , je z panny narozený, vznešený, bezhříšný muž, který se stal naším náhradním usmířením. Nárok Církve Boží abrahámovské víry na historicitu jedné z jejích hlavních doktrín je tedy oprávněný.
Vložil: Tomas v Středa, 15. březen 2023 @ 19:55:35 CET (215 čtenářů)
Více... | 3 komentáře | Historie | Skóre: 0Kontrasty: Stvořitel, který vše stvořil, sformoval a učinil sám svým slovem, svou rukou a s
Žhavá témata

poslal mikim

Stvořitel (Bůh Otec JHVH), který vše stvořil, sformoval a učinil sám svým slovem, svou
rukou a svým duchem.

Zde jsou snad všechny verše z Písma na toto téma co jsem našel + případně vysvětlení kde je to potřeba. Už jsem to dělal před časem a tak jsem tenkrát používal více KB1613. Pokud znáte nějaký další verš klidně doplňte. Všude jsem dal dvě mezery mezi verši tak doufám, že se to celé neslije.
Vložil: Tomas v Středa, 15. březen 2023 @ 19:54:58 CET (225 čtenářů)
Více... | 35100 bytů | 5 komentáře | Kontrasty | Skóre: 0Aktuality: Neskončí svět katastrofální atomovou sebevraždou??!!
Žhavá témata

poslal Frantisek100

1Když bylo ráno, uradili se všichni velekněží a starší lidu proti Ježíšovi, že ho připraví o život. ·  2Spoutali ho, odvedli a vydali vladaři Pilátovi. 


   Ježíše už mají ve své moci. Mohli zajistit už dávno nájemnou vraždu, což by se zdálo jednodušší, ale tím by poštvali lid proti sobě. Patřili by k hlavním podezřelým. Oni potřebují proces a veřejné odsouzení. Ten už částečně proběhl na veleradě. Z čeho je Ježíš obviněn?   ·  

63Ale Ježíš mlčel. A velekněz mu řekl: „Zapřísahám tě při Bohu živém, abys nám řekl, jsi-li Mesiáš, Syn Boží!“ ·  
64Ježíš odpověděl: „Ty sám jsi to řekl. Ale pravím vám, od nynějška uzříte Syna člověka sedět po pravici Všemohoucího a přicházet s oblaky nebeskými.“ ·  
65Tu velekněz roztrhl svá roucha a řekl: „Rouhal se! Nač ještě potřebujeme svědky? Hle, teď jste slyšeli rouhání.   

 Byl, obviněn  z náboženského zločinu. Prohlašuje se za Syna Boha. Ale židovské náboženství učí:  

1Bůh vyhlásil všechna tato přikázání: ·  

2„Já jsem Hospodin, tvůj Bůh; já jsem tě vyvedl z egyptské země, z domu otroctví. ·  
3Nebudeš mít jiného boha mimo mne. ·  
4Nezobrazíš si Boha zpodobením ničeho, co je nahoře na nebi, dole na zemi nebo ve vodách pod zemí. ·  
5Nebudeš se ničemu takovému klanět ani tomu sloužit. Já jsem Hospodin, tvůj Bůh, Bůh žárlivě milující . Stíhám vinu otců na synech do třetího i čtvrtého pokolení těch, kteří mě nenávidí, ·  
6ale prokazuji milosrdenství tisícům pokolení těch, kteří mě milují a má přikázání zachovávají.   


 Takže obvinění je jasné a nyní zbývá akt trestu a ten smí nakázat jen římská moc.     ·  

3Když Jidáš, který ho zradil, viděl, že Ježíše odsoudili, pocítil výčitky, vrátil třicet stříbrných velekněžím a starším ·  
4a řekl: „Zhřešil jsem, zradil jsem nevinnou krev!“ Ale oni odpověděli: „Co je nám po tom? To je tvoje věc!“ ·  
5A on odhodil ty peníze v chrámě a utekl; šel a oběsil se.  

 Jidáš vidí bezbranného Krista. Vidí, jak je ponižován a veden k tomu, kdo rozhodne o jeho smrti. Vidí Krista už jen jako hodného, bezmocného  a nevinného člověka. Toho je mu líto. Tohle přece nechtěl. On nezrazoval pro ten drobný obnos, za který nejde koupit ani kus úrodné louky. On věřil v nesmrtelnost Krista. Věřil v jeho moc. A nyní tohle padlo. On vidí tmu. Konec.  Nesplnilo se to, co očekával. Chtěl změnit něco, co nebylo v jeho moci. Nepochopil Boží plán záchrany. A proto sebevražda. 

   Nepáchá dnes lidstvo sebevraždu? Křestané podporují války a dál přilévají oheň do ohně. Proč se nepátrá po pravdě. Kdyby Jidáš pochopil Krista, mohl dopadnout jinak. Ani učedníci Kristovým slovům moc nevěřili. Vědí, že zítra bude trpět a umírat a oni poslední noc tvrdě spí. Je to normální, když někoho milujeme?  A věří svět Kristu? Neskončí svět katastrofální sebevraždou ??!!!    
Vložil: Tomas v Středa, 15. březen 2023 @ 19:46:59 CET (362 čtenářů)
Více... | 14 komentáře | Aktuality | Skóre: 0Život víry: Autosugesce odpuštění hříchů
Žhavá témata

poslal oko

Tvrzení Myslivce:

....  " jde o to se v okamžiku zhřešení okamžitě obrátit na Přímluvce u Otce a nedovolit hříchu aby ovládl náš život a rychle se ho zbavit.
Vyznávání hříchu ve zpovědní bedně jsem také jako ty myslel zcela upřímně a obracel se na Boha, jenže zůstalo jenom u toho jednosměrného obrácení se směrem k Bohu a na cestě od Boha ke mně byla výhybka, a tak odpuštění a uzdravení od hříšných sklonů se nikdy nekonalo, neboť namísto toho abych věřil, že mi Bůh odpouští přímo, jsem přijímal falešné odpuštění od podvodníka ..."....
Vložil: Tomas v Čtvrtek, 09. březen 2023 @ 10:26:12 CET (303 čtenářů)
Více... | 6658 bytů | 15 komentáře | Život víry | Skóre: 0Kontrasty: Co bylo motivem Jidášovy zrady?
Žhavá témata

poslal Frantisek100

Co bylo motivem Jidášovy zrady?   

 Dnes se často vše svede na Jidáše. On Jidáš je  bohužel v nás a ani to nevíme. Pochybuji, že motivem Jidáše bylo těch pár stříbrných. On, který měl na starosti finance, dobře věděl, že to není nějaký velký obnos. Mohl to být i strach. Pán Ježíš hovořil o tom, že bude muset zemřít. Pak vznikla otázka, co bude s námi. Nepoložil si Jidáš stejnou otázku?   Nebude záchranou jeho kolaborace s farizeji ?   

 A další motiv mohl být politický. Vyburcovat Pána Ježíše, aby stal konečně králem.  Jistě by v království zaujali učedníci čestná místa.     

 A jak působí jidášství v nás?   

 Církev se stala mocnou institucí  s obrovským  bohatstvím a politickou mocí. Zradila Krista jako Jidáš.  

 Existují sekty, kde guru mají obrovské bohatství, vlastní letadlo, televizní studia…. To je západní směr křesťanství.   

 A motiv strachu? Jistě nebylo lehké žít v žádné totalitě. Nejvíc udavačů bohužel bylo v církvích.   Toto jidášství s projevy falše a pokrytectví  prostupuje celé dějiny křesťanství.   Co je tedy vlastně na církvi svatého?      
Vložil: Tomas v Úterý, 21. únor 2023 @ 21:38:10 CET (280 čtenářů)
Více... | 6 komentáře | Kontrasty | Skóre: 0
Stránka vygenerována za: 0.54 sekundy