Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Barbora.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 5, článků celkem: 16543, komentáře < 7 dní: 313, komentářů celkem: 423281, adminů: 60, uživatelů: 5230  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 121 návštěvník(ů)
a 2 uživatel(ů) online:

rosmano
Willy

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
115642061
přístupů od 17. 10. 2001

Aktivity a kampaně: SVědectví: Libor Halík, 12.4.2007
Vloženo Čtvrtek, 12. duben 2007 @ 21:47:25 CEST Vložil: bolek

Služba bližním poslal joker

Dlouho jsem se snažil na vlastní oči vidět pana Libora Halíka takříkajíc "v akci". Několikrát jsme se na Obilním trhu o pár desítek minut minuli, vždy z toho pak bylo handrkování na fóru. Dnes jsem měl možnost trávit čas kolem poledne na Obilním trhu (s jediným cílem, potkat pana Halíka).
O tom, jak jsem to viděl chci vydat toto svědectví. Na konci naleznete i odkaz na fotogalerii a videoklip.


Kolem dvanácté hodiny vidím, že Čápkovou ulicí pochoduje třímetrový kříž s velkým, igelitem chráněným nápisem na břevnu. Po chvíli se pod křížem objevila i statná postava pana Halíka, který rychlými kroky pospíchal zaujmout svoje místo před vchodem. Pan Halík jakoby vůbec nevnímá kolemjdoucí i s jejich udivenými pohledy.

Ihned po příchodu ke vchodu postavil kříž k levé noze a přidržoval ho levou rukou. Velmi silným monotóním hlasem začal bez jakéhokoliv zdržování skandovat heslo "Přestaňte vraždit malé děti umělým potratem"! Toto několikrát zopakoval a pak začal monotónním hlasem "přezpívávat" Žalmy.
Kolem prošla žena, která mu doporučila návrat do středověku.

Bylo zajímavé sledovat, jak je kolem něj prázdná ulice. Občas sice někdo prošel a letmo se podíval na plakát, ale jinak bylo v okolí mrtvo. Přemýšlím proč? Že by v tuto hodinu lidé byli buďto v práci, nebo naopak doma obědvali?

Asi se na to nesmím dívat takhle. Cílovou skupinou této akce není oslovit všechny kolemjdoucí, ale primárně ty, kteří chodí do nemocnice na vyšetření.

Po pár desítkách minut se k panu Halíkovi připojila dívka, která nedaleko studuje. Postávám v okolí, fotografuji. Reakce kolemjdoucích jsou jednoznačné - lhostejnost.

Jediným veselým bodem, který jsem zaznamenal byl recesista, který se s panem Halíkem nechal od svých kamarádů vyfotografovat.

Nemohl jsem zde být do konce, takže zhruba po půl hodine jsem se vzdálil.

Jak to na mě působilo

Pan Halík byl čistý, upravený, slušně oblečený, měl vyčištěné boty. To chci zdůraznit, protože díky tomu rozhodně nepůsobil jako nějaký drban. Když si měl s kým povídat, vypadal uvolněně a dokonce se usmíval. Jinak působil hodně studeně a uzavřeně.

Jeho verbální projev bych určitě nenazval zpěvem, i když chápu, že tento způsob pravděpodobně vychází z pravoslavné tradice.

Můj závěr není jednoznačný a vím, že ať napíšu cokoliv, vždy budu někým napaden. Osobně bych určitě volil jiný způsob protestu, snažil bych se najít efektivní způsob jak co do způsobu, tak i pokud jde o čas. Tento způsob na mě osobně působí spíš trochu zvláštně a možná až z jistého úhlu i komicky, byť pan Halík rozhodně nepůsobil jako šašek. Skandovaná četba Žalmů či proklamace podle mého názoru řada kolemjdoucích příliš nechápe a ani se o to nepokouší, protože jim to je příliš vzdálené jak do obsahu, tak do formy.

Fotoreportáž naleznete zde.
Krátký videozáznam naleznete zde.


Podobná témata

Služba bližním

"SVědectví: Libor Halík, 12.4.2007" | Přihlásit/Vytvořit účet | 27 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: SVědectví: Libor Halík, 12.4.2007 (Skóre: 1)
Vložil: Gojim v Čtvrtek, 12. duben 2007 @ 22:44:55 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Joker sorry ale tie fotky skor hovoria o iba o tom co chcel fotograf povedat ...ako o realite ako takej ... a myslim ze ich hodnota neprekracuje uroven paparazzov. Nemam s Tvojho diela dobry pocit ...

Halik LIVE (Skóre: 1)
Vložil: Kojot (kojot@magick.cz) v Čtvrtek, 12. duben 2007 @ 22:45:05 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu) http://kojot.name
Trochu jinak a v ženském podání, nicméně obdobně hudebně kvalitní :-D
http://www.youtube.com/watch?v=SgHB8I23YS8Re: SVědectví: Libor Halík, 12.4.2007 (Skóre: 1)
Vložil: Kojot (kojot@magick.cz) v Čtvrtek, 12. duben 2007 @ 23:01:17 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu) http://kojot.name
Reportáž pokládám za objektivní, dobře pojatou, neurážející ani pana Halíka, ani jeho odpůrce.Míla Pletánek na návštěvě u Libora (Skóre: 1)
Vložil: Seraphim v Pátek, 13. duben 2007 @ 00:13:01 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu) http://cs.gloria.tv/?user=416
Je to napsané na poměry velmi slušně. Mám jenom malou výhradu  k fotkám protože jsou dělány tak jak  chtěl autor Libora vidět aby to odpovídalo tomu co již dříve napsal na Granu ve svých komentářích.

Doporučoval bych autorovi vymyslet ten lepší způsob  protestu a vyskoušet ho na témže místě přičemž by se to dalo pojmout i formou soutěže.   Míla PletánekOtázky na Seraphima Serafimoviče (Skóre: 1)
Vložil: Eleazar v Pátek, 13. duben 2007 @ 13:58:01 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Bratře Libore,
chtěl bych se Tě zeptat na několik technických detailů ohledně toho kříže:
1-kde je kříž uskladněn, není-li právě "v akci"?
2-je kříž ňák skládací, případně vodorovný břevno kříže demontovatelný, anebo ne?
אלעזרSvědectví, díl druhý: Libor & Míla, 13.4.2007 (Skóre: 1)
Vložil: joker v Pátek, 13. duben 2007 @ 18:18:03 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Nechci zakládat další vlákno, proto plynule naváži na původní článek.

Dnes, tedy v pátek třináctého jsem se na Obilní trh vypravil znovu. Jak jsem předpokládal z komentářů, přítomen by mohl být nejen Libor Halík, ale i Míla Pletánek.

Na Obilní trh jsem dorazil těsně před dvanáctou hodinou a u vchodu do porodnice již probíhala vzrušená debata mladého muže, který zde čekal na svoji ženu (nebo přítelkyni?) a rozhodně se nehodlal smířit se zpěvem Žalmů s Liborem a Mílou, kteří naopak nechtěli od zpěvu ustoupit. Argumenty proti zpěvu byly typické, tzn. hluk rušící pacientky. Mladý muž tvrdil, že by podobný protest měl probíhat někde úplně jinde (nejlépe asi tam, kde by nemohl rušit vůbec nikoho). Libor s Mílou se bránili s tím, že naopak musí stát právě zde, aby se jejich argumenty dostaly k uším těch, kterých se týkají.

Neznám vnitřní uspořádání porodnice, takže budu pouze odhadovat. Ve vstupní části je recepce a informace, zde zpěv nikoho neruší. V prvním patře je údajně čekárna a vše je tam (opět údajně) slyšet. Osobně o tom trochu pochybuji, ale je pravda, že v uzavřeném vstupním nádvoří se temný a zvučný hlas Libora Halíka nese velmi dobře, takže to vyloučeno není. Hned vedle vchodu v přízemí byla otevřena okna, za kterými je pravděpodobně ordinace (jsou vidět vyšetřovací lampy a pravděpodobně blíže ke vchodu je převlékárna). Lidé, kteří zde pracují musí každý den poslouchat zpěv Libora Halíka, což je může opravdu popudit.

U včerejších fotografií mi bylo vytýkáno, že neodpovídají realitě. Dnes byla na ulici do určité doby situace jiná, po chodníku procházelo mnoho lidí, a to jak běžných kolemjdoucích, tak i pacientů nebo personálu. Sledoval jsem způsob, kterým Míla Pletánek oslovoval kolemjdoucí s nabídkou letáčku. Myslím si, že to dělal nenásilnou formou a snažil se s kolemjdoucími velmi přirozeně komunikovat. Asi po půlhodině se ale opakovala situace ze včerejška. Ulice se vyprázdnila a nikde nebyla ani noha. Byl jsem rád, že jsem sem šel a mohl jsem se o tom s oběma bavit. Situace na bojišti se skutečně mění každým okamžikem a kdybych dnes přišel později, zase bych narazil na prázdou ulici. Tolik na vysvětlení ke včerejšku.

Dnešní program však nekončil. Tím, že jsem zde byl i včera jsem dal tvář Jokerovi a tak už byl dnešek o poznání v jiném duchu. Předně jsme si mohli tváří v tvář vyříkat některá sporná témata, která mezi námi ležela. (Snad už se mi podařilo prokázat, že nejsem ani zastánce potratů, ale ani homosexuál ;-) Tím nechci říct, že teď máme na všechno stejný názor, to určitě ne. Jen se nám podařilo zbořit zbytečné hradby, které jsme mezi sebou postavili a omluvit se za obvinění, kterých jsme ve vzájemných diskusích nešetřili.

Když už jsem se chystal jít domů, přišel Míla s nápadem, že bychom mohli společně projet napříč městem s obřím billboardem. Přiznávám, že toto pro mě byla velká, ale opravdu velká pokořovačka. Nebudu zde dělat hrdinu, prostě přiznám, že to byla velmi nezvyklá a ne příliš příjemná role, vyžadující značné sebezapření. Jeli jsme dolů po Úvoze k Mendlovu náměstí, odtud nahoru po Pekařské, ze Šilingrova náměstí zase zpátky dolů po Husově k hlavnímu nádraží. Cestou jsem Mílu Pletánka podezíral, že dává přednost příliš mnoha chodcům, aby si obří billboard stihli všichni prohlédnout. Zatímco takhle dával všem přednost, já se na zadním sedadle (vepředu seděl Libor Halík s megafonem) stával menším a ještě menším, až jsem se stal nejmenším na celém světě...

Kousek za nádraží jsem vystoupil a zatímco auto s billboardem objíždělo staré Tesco, aby se vrátilo zpět k nádraží, já se chystal fotografovat průjezd jako "náhodný kolemjdoucí". Po průjezdu kolem hlavního nádraží a dvou průjezdů kolem hotelu Grand jsem zase nastoupil a pokračovali jsme směrem do Králova Pole. Nikdy jsem netušil, kolik je v Brně přechodů pro chodce...

Závěrem
Nejčastěji je kritizován zpěv Libora Halíka před porodnicí. Ačkoliv stále nepovažuji tuto formu protestu za optimální, chci se ho zastat, pokud jde o hlučnost. Jednoduše řečeno ho překřičí kterýkoliv náklaďák nebo "vytuningované" auto. Ty ale asi nevadí.
Při sledování kolemjdoucích jsem si v souvislosti s drastickými výjevy na billboardu i plakátech uvědomil, že zde možná bude paralela s reklamou. V dnešní době je proud reklamy tak silný, že většinu z ní vůbec nevnímáme. Je to logický obranný mechanizmus, který v této souvislosti funguje zcela stejně a může být jedním z důvodu nezájmu. Asi bych to nenazval přímo lhostejností lidí. Pokud se podaří prolomit obranou bariéru (ostychu? strachu? studu?) kolemjdoucích, je řada z nich ochotna o probematice diskutovat (ať už se jí zastávají, nebo ji odmítají). Byl jsem očitým svědkem toho, kdy se kolemjdoucí žena zhrozila, když jí bylo vysvětleno, že to co je na snímku je zabité nenarozené dítě.
Pro mě osobně byly tyto dva dny užitečné v tom, že jsem na vlastní oči mohl vidět, jakým způsobem probíhá převážná většina brněnských protestů a zároveň jsem se mohl dozvědět i něco o tom, jak probíhají protesty v Praze.

Do fotogalerie jsem přidal nové snímky z dnešního dne.Re: SVědectví: Libor Halík, 12.4.2007 (Skóre: 1)
Vložil: Eleazar v Pondělí, 16. duben 2007 @ 18:18:37 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Bratře Libore,
nevim, jestli se sem podiváš (pro sicher sem se zeptal i jinde), ale chtěl bych se eště zeptat ohledně Tvý akce u špitálu:
Miloslav píše, že Tvá produkce se děje mezi 10:00-12:00 tady píšou, žes zažal až po 12., ta by mě zajímalo, jak to děláš se svačinou a s obědem?
dík אלעזרStránka vygenerována za: 0.22 sekundy